Dolej alkoholu do ognia, czyli kilka słów o flambirowaniu

Jedną z najbardziej efektywnych sztuczek kuchennych jest bez wątpienia flambirowanie. Czym jest i czy wpływa na smak potrawy? Jak bezpiecznie flambirować w domu, aby zachwycić gości? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Co to jest flambirowanie?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest flambirowanie, spieszymy z odpowiedzią. Słowo „flambé” pochodzi z francuskiego i oznacza „płonący”. To technika przygotowania potrawy polegająca na polaniu jedzenia alkoholem i podpaleniu go. Wysokoprocentowy trunek w procesie wypalania pozostawia delikatny, specyficzny smak. Dzięki temu proces przygotowywania, podania i jedzenia nawet dobrze znanych posiłków przybiera nowe, wyjątkowe oblicze.

Flambirowanie popularne jest głównie w Europie i w Azji, jednak funkcja tego widowiskowego procesu jest różna na obu kontynentach. W krajach arabskich i kuchni Dalekiego Wschodu stanowi metodę obróbki termicznej (głównie ryb i owoców morza) z zastosowaniem ognia. W Europie wykorzystywana jest przede wszystkim jako element widowiskowy, który przy okazji służy do uzyskania lekko słodkiego i wykwintnego posmaku potrawy.

Gadżety, które Ci się przydadzą

Aby rozpocząć przygodę z flambirowaniem, nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu – podstawowe wyposażenie kuchenne jest w zupełności wystarczające. Niezbędne będą patelnia, długa zapałka lub zapalniczka oraz metalowa pokrywka na wypadek konieczności ugaszenia ognia. Potrzebujesz także odpowiednio dobranego do potrawy alkoholu.

Dlaczego warto wykorzystać flambirowanie w swojej kuchni?

Flambirowanie potraw jest niezwykle efektowne i przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi niestandardowych rozwiązań w kuchni. Bez wątpienia wywoła niemałe poruszenie wśród Twoich gości, a Ty, podając potrawę zaczarowaną ogniem, poczujesz się jak prawdziwy szef kuchni.

Małe kulinarne show nie tylko niepowtarzalnie się prezentuje, ale także wpływa na smak potrawy. Podczas spalania alkohol zanika niemalże całkowicie, jednak w potrawie pozostają substancje aromatyczne, które nadają daniom ciekawy posmak, między innymi nutę karmelu i słodkości. To technika, którą musi poznać każdy miłośnik „Kuchennych Rewolucji”. Choć wydaje się, że flambirować mogą tylko doświadczeni kucharze, szybko przekonasz się, że tę kuchenną sztuczkę wykonać możesz w domowym zaciszu.

5 pomysłów na to, co i jak można flambirować

Flambirowanie sprawia, że nawet prosta kuchnia zyskuje nowe oblicze. Co możesz w ten sposób przygotować? Przedstawiamy pomysły na potrawy flambirowane.

Napoje alkoholowe i drinki

Zrobią na gościach ogromne wrażenie. Dowolna kombinacja alkoholi i dodatków w połączeniu z ogniem tworzy doskonałą i efektowną całość.

Desery owocowe

Desery flambirowane umieszczone w ozdobnej salaterce, skropione rumem i posypane cukrem, po ugaszeniu ognia zyskają chrupiącą, słodką skorupkę.

Owoce na ciepło

Owoce flambirowane takie jak banany albo brzoskwinie z rumem dzięki podpaleniu nabiorą lekko karmelowej nuty smakowej i sprawią, że zupełnie inaczej spojrzycie na te dobrze znane owoce.

Potrawy jajeczne i mączne

Popularne jest np. flambirowanie naleśników czy omletów, na przykład z rumem lub brandy. Te proste smaki dzięki niecodziennej obróbce termicznej zyskują drugie, o wiele ciekawsze oblicze.

Mięso, ryby i owoce morza

Mięso, ryby i owoce morza podczas flambirowania zyskują wykwintny, niesamowity smak. Do steka wybierz whisky, do kurczaka – koniak. Brandy doskonale podkreśli smak krewetek, a gin – dziczyzny. Możliwości jest wiele i od Ciebie zależy, od którego składnika zaczniesz przygodę z flambirowaniem. Możesz być jednak pewien, że niezależnie od wybranej potrawy, flambirowaniem zawsze wywołasz wśród swoich gości niemałe poruszenie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – flambiruj z głową!

Do flambirowania używaj tylko wysokoprocentowego alkoholu. Zrezygnuj z szampana, wina czy piwa. Wybierz trunek o zawartości alkoholu powyżej 40%, jednak nie wyższej niż 60% – te są wysoce łatwopalne i niebezpieczne podczas podpalania. Doskonale sprawdzą się rum, brandy i whisky.

 Jak prawidłowo flambirować?

  • Przygotuj metalową pokrywkę, którą szybko ugasisz ogień w przypadku zagrożenia.
  • Podgrzej alkohol do 54oC lub do momentu lekkiego zagotowania się przez niego na brzegach naczynia.
  • Odpowiednio podgrzej potrawę.
  • Stopniowo dodawaj do dania alkohol. Uważaj, aby w tym momencie alkohol nie znajdował się w pobliżu źródła ognia.
  • Podpal alkohol długą zapałką.
  • Potrząsaj naczyniem z potrawą do momentu całkowitego wypalenia się alkoholu.

Danie podawaj od razu po przygotowaniu.

Nie sprzęt, a technika – spróbuj sam!

Odkrywanie nowych technik przygotowywania potraw to nie lada gratka dla miłośników sztuki kulinarnej. Flambirowanie to sztuka widowiskowego podawania dań, a także doskonała metoda na nadanie niezwykłego smaku zwykłym potrawom. Jeśli kochasz gotować i chcesz rozwijać się w kuchni, koniecznie sprawdź swoje możliwości, pamiętając jednak o bezpieczeństwie swoim i gości.

Jeśli pragniesz rozwijać kulinarne umiejętności, zaopatrz się w wysokiej jakości sprzęt AGD. Zapoznaj się z ofertą marki Solgaz – polskiego producenta nowoczesnych urządzeń do kuchni. Odpowiedni okap, piekarnik i płyta indukcyjna lub gazowa z pewnością ułatwią Ci pracę nad przygotowywaniem wyśmienitych dań.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter