Dlaczego piekarnik przypala potrawy? 5 możliwych powodów

Twój piekarnik sprawia problem i przypala potrawy? Być może jest uszkodzony. A może to temperatura była zbyt wysoka? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny przypalania potraw i dowiedz się, jak możesz im zaradzić!

Dlaczego piekarnik przypala potrawy i wypieki?

Problemów może być kilka i nie zawsze muszą oznaczać awarii urządzenia. Zanim wezwiesz fachowców do naprawy, sprawdź, czy prawidłowo używasz sprzętu. Oto lista najczęstszych powodów przypalania – dowiesz się z niej, czemu piekarnik przypala i czy można temu zaradzić.

Nieprawidłowy program pieczenia

Nowoczesne piekarniki posiadają mnóstwo funkcji. Trudno połapać się, do czego służą, zwłaszcza na początku użytkowania. Nie odkładaj momentu zapoznania się z urządzeniem na później, bo efektem może być kilka nienadających się do zjedzenia dań.

Być może problem z przypalaniem wynika z wyboru nieodpowiedniego programu do pieczenia. Dokładnie sprawdź, jakie tryby pracy posiada piekarnik i dostosuj najlepszy do rodzaju potrawy, którą przygotowujesz. Warzywa czy drobne wypieki z pewnością przybrązowią się zbyt mocno w trybie grillowym lub grzania tylko z góry.

Nieodpowiednie ustawienie blachy

Ruszt czy blachę w komorze piekarnika ustawić możesz na kilku poziomach, co umożliwia ustawienie potrawy w różnych odległościach od gałki. Należy jednak uważać, gdyż nieprawidłowe umiejscowienie blaszki może zepsuć cały wysiłek włożony w przyrządzenie potrawy.

Co zrobić, gdy piekarnik przypala od spodu? Odsunąć blachę od grzałki dolnej, tak by danie piekło się stopniowo i równomiernie. Dlaczego piekarnik przypala od góry? Powodem może być to, że blacha znajduje się zbyt blisko grzałki górnej. Większość potraw wypieka się najlepiej w środkowej części piekarnika i bezpiecznie umieszczać je właśnie tam.

Brak znajomości zasad działania urządzenia

Pamiętaj, że piekarnik gazowy przed użyciem trzeba nagrzać. Sprzęt tego typu posiada palnik gazowy, który działa przez cały czas. Dopóki urządzenie nie osiągnie odpowiedniej temperatury, płomień pali się mocniej. Co zrobić, gdy piekarnik gazowy przypala od spodu? Poczekać na odpowiednie nagrzanie się urządzenia – to uchroni Cię przed spaleniem wypieków.

Pieczenie w zbyt wysokiej temperaturze

Dlaczego piekarnik przypala mięso, warzywa czy ciasta? Być może problem tkwi w ustawianiu zbyt wysokiej temperatury pieczenia. Niektóre potrawy wymagają dłuższej obróbki termicznej w niższej temperaturze. Podczas przygotowywania potrawy zawsze dokładnie sprawdzaj, jak prawidłowo ją wypiekać. Nie stosuj metody „na oko”, bo możesz niepotrzebnie zmarnować produkty.

Sprawdź, czy termostat w piekarniku działa poprawnie – jego uszkodzenie to jedna z najczęściej powtarzających się usterek. Podczas kontroli niezbędny będzie Ci termometr piekarniczy. Jeśli termostat nie wyłącza grzałki po osiągnięciu wymaganej temperatury, jego wymiana jest konieczna.

Dlaczego piekarnik przypala potrawy z jednej strony? Być może problemem z pieczeniem leży nie w Twojej niewiedzy, a w uszkodzonej grzałce. Wówczas urządzenie nadmiernie nagrzewa się i zbyt mocno przypieka posiłek. Jeżeli grzałka pokryta jest ciemnym nalotem, należy jak najszybciej ją wymienić.

Problem z okablowaniem lub przyłączami

W przypadku piekarników elektrycznych często zdarza się, że któryś z kabli jest rozwarstwiony lub przytrzaśnięty. Sprawdź, czy okablowanie nie uległo zniszczeniu. Dokonaj kontroli przyłączeń – być może właśnie tam tkwi problem. Jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień, o pomoc poproś fachowca.

Nie ma jednego programu i jednej temperatury, które sprawdzają się przy wszystkich potrawach. Zanim zaczniesz używać urządzenia i przygotowywać pieczoną kaczkę czy warzywa, sprawdź, jakie są zasady działania sprzętu i jakich reguł warto przestrzegać przy poszczególnych rodzajach dań. Jeśli przypalanie zdarza się bezustannie, skontaktuj się z fachowcem – być może potrzebna będzie naprawa piekarnika.

Kiedy wymiana piekarnika, który przypala, będzie konieczna?

Jeśli piekarnik przypala, mimo że stosujesz się do instrukcji obsługi, być może któraś z jego części uległa awarii. Jeśli nieprawidłowości utrzymują się od jakiegoś czasu, wezwij na pomoc fachowca, który sprawdzi urządzenie, zlokalizuje przyczynę usterki i naprawi ją lub wyśle sprzęt do serwisu.

Jeżeli jednak pomoc serwisantów nie przyniosła wymiernych efektów, zdecyduj się na nowy sprzęt. Wybierz model prosty w obsłudze, wielofunkcyjny, który pomoże Ci przygotować większy posiłek dla całej rodziny. Zdecyduj się na sprzęt wyposażony w funkcję pyrolizy, która pomoże Ci utrzymać urządzenie w czystości.


EKO PIEKARNIK SP-67P
NOWOŚĆ

EKO PIEKARNIK SP-67P

Czyszczenie bez użycia chemii, 67 litrów pojemności, intuicyjny panel dotykowy.

Wybierając sprzęt, dobrze zastanów się nad tym, jakich funkcji naprawdę potrzebujesz. Być może funkcja mikrofalówki czy podgrzewania naczyń wcale nie jest Ci potrzebna, a nie wyobrażasz sobie nie móc rozmrozić potrawy czy nie posiadać termosondy. Zdecyduj się na dobrej jakości urządzenie od firmy, która gwarantuje pomoc serwisową podczas usterki.

Dobry sprzęt to w kuchni podstawa

Odpowiedni sprzęt to podstawa każdej kuchni. To właśnie urządzenia pomagają przygotować posiłek dla całej rodziny. Poszukujesz idealnego piekarnika, który umożliwi Ci szybkie i bezproblemowe przygotowywanie wykwintnych wypieków?

Wysokiej jakości, funkcjonalne rozwiązania posiada w swojej ofercie marka Solgaz, która od przeszło 20 lat specjalizuje się w produkcji urządzeń gospodarstwa domowego. Odpowiedni model do swojego domu znajdą zarówno miłośnicy gotowania, jak i laicy, którzy przygotowują posiłek raz na jakiś czas. Z łatwością wybierzesz sprzęt idealny do swojego domu z asortymentu Solgaz. Przejdź do sklepu

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter