Dieta bez laktozy. Co i jak jeść, by czuć się dobrze?

W żywieniu możemy się dziś dopatrzeć coraz więcej trendów. Dieta bez glutenu, bez nabiału czy dieta ketogeniczna. Moda na zdrowie odżywianie i aktywność fizyczną przezywa prawdziwe apogeum. Coraz więcej z nas przygląda się bacznie wszelkiej maści nabiałowi i zawartej w nim laktozie. Czym właściwie jest i co wnosi do naszego pożywienia? Czy żywność bez laktozy jest tylko modna, czy też dla niektórych z nas konieczna? Sprawdźmy!

Dieta bez nabiału

Mleko, sery i inne produkty mleczne – to dość typowe wyposażenie naszych lodówek. Są pożywne, dostarczają sporo wartości odżywczych i są niskokaloryczne. Laktoza zawiera się w każdym z tych produktów. Czym jest? Laktoza to cukier prosty – organiczny związek chemiczny występujący w mleku. Dość powszechne zjawisko, jakim jest nietolerancja laktozy spowodowało, że na sklepowych półkach znajdziemy coraz więcej produktów bez tego składnika. Co to znaczy, że organizm nie toleruje laktozy? To, że odpowiednio jej nie wchłania, a to z kolei zależy od enzymu jelita cienkiego – laktazy.

Cukier mleczny, bo tak możemy określić laktozę, jest źródłem łatwo przyswajalnej energii. Pływa na gospodarkę hormonalną, łaknienie oraz stymuluje zmysł smaku. Do prawidłowego przetwarzania laktozy niezbędna jest laktaza – enzym, który rozkłada laktozę na cukry proste. Jeśli mówimy o nietolerancji laktozy, to właśnie mamy do czynienia z niedoborem laktazy. Jakie są tego objawy? Bóle brzucha, mdłości, wzdęcia, biegunka czy kolka. Jeśli cierpisz na któreś z tych dolegliwości, warto zdiagnozować problem u specjalisty.

Dieta bezlaktozowa

Większość z osób cierpiących na nietolerancję laktozy może ją spożywać, lecz w niewielkich ilościach. Zwykle jest to dawka ok. pół szklanki słodkiego mleka. Jednakże można spożywać produkty mleczne poddane procesowi fermentacji takie, jak: kefir, maślanka, jogurt, sery pleśniowe. Dieta bez laktozy nie jest dietą odchudzającą, co jest często mylone. Jadłospis ma na celu wyeliminowanie mleka bez konkretnych wymagań, co do kaloryczności pożywienia. To skąd brać białko na diecie bez laktozy? Możliwości jest wiele. Jego źródłem są np.: rośliny strączkowe, mięso, ryby, jaja, orzechy czy soja.

Dieta bez glutenu

Nie mniej popularna ostatnimi czasy jest dieta bezglutenowa. Polega ona na całkowitym wyeliminowaniu glutenu z pożywienia. Ten z kolei znajduje się w sporej ilości produktów – zarówno tych naturalnych, jak i przetworzonych. Gluten to mieszanka białek, jakie znajdują się w pszenicy, jęczmieniu i życie. Taka eliminacja nie jest łatwa w praktyce, bo oprócz oczywistych jego źródeł, w sporej części produktów jest on ukryty. Pocieszającym może być fakt, że przy diecie eliminacyjnej nie musimy rezygnować z glutenu na całe życie. Często po okresie 6-12 miesięcy możemy wprowadzić gluten do pożywienia, wówczas należy oczywiście obserwować ewentualną reakcję organizmu.

Dieta bez laktozy i glutenu – co jeść?

Cierpiący na nietolerancję laktozy i/lub glutenu wcale nie są skazani na pozbawiony smaku i urozmaicenia jadłospis. Pamiętajmy, że ryby, chude mięso oraz owoce i warzywa są jak najbardziej pożądane. Unikać należy żywności przetworzonej na poczet tej samodzielnie przygotowanej od podstaw.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter