Czy piekarnik może stać obok lodówki? Rozwiewamy wątpliwości

Czy lodówka może stać koło piekarnika? Jak odpowiednio ulokować sprzęt w małej kuchni, aby całość prezentowała się estetycznie, a jednocześnie zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa? Przeczytaj artykuł i poznaj rady naszych ekspertów!

Problemy małego mieszkania, czyli lodówka obok piekarnika

Urządzanie niewielkiej kuchni to spore wyzwanie dla właścicieli mieszkań. Dobór umeblowania i odpowiedniego sprzętu kuchennego może przyprawić o niemały zawrót głowy. Niestety nie zawsze można pozwolić sobie na dowolność w lokowaniu urządzeń. Coraz więcej osób, nie tylko ze względów praktycznych, ale także estetycznych, decyduje się na słupek z piekarnikiem obok lodówki. Choć to z pozoru zaskakujące rozwiązanie, ma wielu zwolenników. I jest idealne, jeśli chcesz wykorzystać każdą przestrzeń w małej kuchni.

Czy piekarnik obok lodówki może ją uszkodzić?

Niegdyś jedna z zasad rozmieszczania sprzętów AGD głosiła, że błędem jest umiejscowienie piekarnika obok lodówki. Opinia ta wynika poniekąd ze specyfiki działania obu urządzeń. Zadaniem lodówki jest chłodzenie powietrza, natomiast piekarnika – wytwarzanie wysokiej temperatury. Jeśli więc postawisz piekarnik koło lodówki, może istnieć ryzyko, że chłodziarka ulegnie awarii.

Obecnie jednak teoria o tym, że lodówka koło piekarnika znajdować się nie może, nie jest prawdą. Zasada ta obowiązywała, gdy sprzęt do zabudowy nie był tak powszechny. Teraz niemal każde urządzenie może być obudowane. Kilkunastomilimetrowa płyta stanowi odpowiednie zabezpieczenie chroniące przed nieprawidłowościami w pracy sprzętu. Ponadto obecnie produkowany sprzęt posiada skuteczną wewnętrzną izolację i nie jest już tak bardzo narażony na awarie.

Warto tu zaznaczyć, że część piekarników posiada dodatkową funkcję pyrolizy, czyli samooczyszczania w bardzo wysokiej temperaturze. Jeśli decydujesz się na kupno takiego sprzętu, bezpieczniej będzie, jeśli piekarnik nie stanie obok lodówki i innych sprzętów. W tym wyjątkowym przypadku wysoka temperatura piekarnika podczas pyrolizy w istocie może niekorzystnie wpłynąć na pracę innych urządzeń. W przypadku urządzeń tradycyjnych – takie ryzyko jest minimalnie, warto jednak kierować się zaleceniami producenta.

Lodówka koło piekarnika – warunki zabudowy

Czy lodówka może stać koło piekarnika? Lodówka obok piekarnika w zabudowie jest możliwa, o ile między nimi znajduje się płyta meblowa o grubości około 3-4 cm to nie ma przeciwwskazań, aby sprzęty zostały ulokowane obok siebie. Pamiętaj, że nowoczesne urządzenia same w sobie posiadają dobrą izolację i minimalizują pobór energetyczny.

Jeśli decydujesz się na piekarnik z pyrolizą, dla bezpieczeństwa urządzeń i własnego spokoju zdecyduj się oddzielić urządzenia choćby wąską szafką. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest cargo o szerokości ok. 30 cm zamontowane między sprzętami. Gwarantuje zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a dodatkowo to idealne miejsce do przechowywania np. suchej żywności.

Jeśli nadal nie masz pewności czy piekarnik obok lodówki to dobre rozwiązanie, sprawdź instrukcję obsługi konkretnego modelu urządzenia. Producenci umieszczają w niej wszystkie dane odnośnie do sprzętu i zalecenia użytkowania, a także wytyczne do instalacji urządzenia i środki bezpieczeństwa. Z pewnością w instrukcji znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy piekarnik może być koło lodówki i zyskasz pewność, że podejmujesz dobrą decyzję.

Najpierw lektura instrukcji, potem zakupy

Jeśli masz wątpliwości co do umiejscowienia kuchenki obok lodówki, zawsze warto sprawdzić instrukcję obsługi konkretnego modelu urządzenia. Odpowiedni układ sprzętu, szczególnie w małym mieszkaniu, to duża zagwozdka. Choć obecnie lodówka obok piekarnika nie jest już dla nikogo zaskoczeniem, zawsze lepiej upewnić się, czy rozwiązanie to sprawdza się w przypadku konkretnego modelu urządzenia. Uważnie czytaj specyfikację produktów, bo to ona rozwieje wszelkie wątpliwości.

Idealnym rozwiązaniem do zarówno kuchni o mniejszym, jak i większym rozmiarze jest piekarnik kompaktowy SP-34-PM Solgaz, który bez obaw możesz umieścić obok innych sprzętów AGD. Więcej rozwiązań marki Solgaz znajdziesz w ofercie sklepu na stronie https://solgaz.eu/ – z pewnością wyszukasz tu idealny model piekarnik do swojej kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter