Co zrobić, gdy piekarnik nie grzeje? Porady eksperta

Włożyłeś potrawę do piekarnika, włączasz urządzenie i… ku Twojemu zaskoczeniu sprzęt nie grzeje? To może być wina uszkodzonego termostatu, grzałki lub niedomkniętych drzwi. Dowiedz się, co zrobić, gdy piekarnik nie działa i kiedy niezbędna będzie wymiana sprzętu.

Piekarnik nie grzeje – co zrobić?

Przepalona grzałka – bo to podejrzewamy zwykle najpierw – jest jedną z najpopularniejszych usterek piekarnika, ale nie jedyną. Wbrew pozorom wiele awarii sprzętu spowodowanych jest nieprawidłowościami, które skorygujesz szybko, samodzielnie i bez konieczności wymiany jakichkolwiek elementów. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli Twój piekarnik elektryczny nie grzeje, w pierwszej kolejności sprawdź, czy nie poluzowała mu się wtyczka w gniazdku lub czy też nie wypadła ona całkowicie. Skontroluj również poprawne zamknięcie drzwiczek. Jeśli się nie domkną, zabezpieczenie urządzenia nie pozwoli na rozpoczęcie grzania.

Popularną przyczyną awarii bywa źle ustawiony zegar. Wiele sprzętów nie uruchomi się, jeśli element ten jest uszkodzony lub zresetowany. W takim przypadku nastawienie zegara powinno rozwiązać problem. Używasz sprzętu zasilanego z butli gazowej? Skontroluj poziom paliwa. Niewystarczająca ilość gazu to także częsty powód, przez który nie grzeje piekarnik.

Sprawdziłeś wszystkie powyższe przyczyny, a sprzęt wciąż się nie rozgrzewa? Pora zajrzeć do urządzenia i sprawdzić grzałkę. Mimo że element ten jest przystosowany do sporego obciążenia i długiej pracy, często ulega uszkodzeniu. Jak sprawdzić, czy problem dotyczy grzałki?

Jak sprawdzić grzałkę w piekarniku?

Jeśli chcesz potwierdzić swoje przypuszczenia, wcale nie musisz rozkręcać czy rozkładać sprzętu. W tym celu użyj pokrętła i zmień programy pieczenia. O tym, że awarii uległa sama grzałka, poinformuje Cię dźwięk wentylatora lub światło świecące wewnątrz urządzenia potwierdzające, że całość działa.

Jak sprawdzić działanie grzałki w piekarniku w inny sposób? Drugą metodą kontroli grzałki jest obserwacja jej pracy i powierzchni. Gdy działa prawidłowo, powinna równomiernie żarzyć się na czerwono. Co powinno Cię zaniepokoić i jak sprawdzić grzałkę piekarnika bez dotykania jej? Przyjrzyj się i oceń stan tego elementu. Zmiana barwy, czarny nalot, dziury, pęcherzyki czy odkształcenia są sygnałem informującym o konieczności jego wymiany.

Jest jeszcze jeden element, który może powodować sytuację, gdy grzałka w piekarniku nie grzeje mimo dobrego stanu. Mowa o module sterującym, który zarządza wszystkimi funkcjami sprzętu. Jeśli okaże się uszkodzony, piekarnik nie zadziała. Usterka tego elementu tłumaczy także, dlaczego piekarnik nie grzeje na termoobiegu.

Najczęstsze pytania

Przytoczone rozwiązania to najpopularniejsze sposoby na sprawdzenie, dlaczego piekarnik nie grzeje. Czasem zdarza się jednak, że grzałka działa, ale niewystarczająco, przez co potrawy są niedopieczone lub spalone. Co zrobić w tym przypadku?

Piekarnik za mocno grzeje

Uszkodzony termostat to popularny powód, przez który piekarnik grzeje za mocno. Wymiana termostatu w piekarniku to zalecane rozwiązanie w przypadku uszkodzenia, ponieważ ten element jest odpowiedzialny za kontrolę temperatury i wyłączanie grzałki. W przypadku usterki należy go wymienić, najlepiej z pomocą serwisanta.

Piekarnik nie grzeje od dołu

Sprzęt wyposażony jest w kilka źródeł ciepła. Jeśli kolejny raz zauważyłeś niedopieczony spód potrawy, prawdopodobnie uszkodzona została dolna grzałka piekarnika. Pewność zyskasz po demontażu urządzenia, którego powinien dokonać fachowiec.

Piekarnik słabo grzeje

Przyczyną tej usterki może być wspomniany termostat, uszkodzona grzałka lub awaria czujnika temperatury. Częstą przyczyną zbyt słabego pieczenia bywa też termoobieg – nie grzeje, gdy uszkodzony jest jego wentylator, moduł sterujący lub grzałka. Ostateczną ocenę pozostaw specjaliście.

Kiedy trzeba się pogodzić z wymianą piekarnika?

Sytuacja, w której piekarnik nie grzeje, jest popularną wadą tego rodzaju urządzeń AGD. Najczęściej wystarczy sprawdzenie styku, regulacja zegara czy wymiana grzałki lub innych zepsutych elementów.

Jeśli to nie zadziała i pomimo wizyty specjalisty sprzęt dalej nie grzeje, konieczna będzie jego wymiana. Swój nowy piekarnik wybierz z oferty Solgaz. Znajdziesz w niej urządzenia, które pozwolą Ci szybko i efektywnie przyrządzić posiłki. Dostępne modele to m.in. eko, do zabudowy i 3w1 posiadający dodatkowo funkcje mikrofali oraz gotowania na parze.

Zanim zaczniesz naprawy, upewnij się, że to bezpieczne

Próbujesz usprawnić piekarnik? Pamiętaj, że samodzielna naprawa nie może powodować zagrożenia dla życia lub zdrowia. Przed przystąpieniem do pracy, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj o odłączeniu sprzętu od prądu i zapewnieniu sobie odpowiednich warunków pracy. Jeśli nie masz pewności, czy potrafisz podjąć próbę naprawy samodzielnie, poproś o pomoc osobę bardziej doświadczoną lub wezwij fachowca.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter