Jak zrobić grzanki na patelni?

Kto nie lubi grzanek ręka w górę. Pewnie po drugiej stronie ekranu nie widnieje las rąk, bo fakt jest taki, że to proste danie w wielu domach jest najczęściej bardzo mile widziane. Grzanki z samego chleba albo z dodatkami, pojedyncze lub złożone – opcji jest bardzo dużo. IIe domów tyle sposobów na przygotowanie dania, którego bazą jest po prostu chrupiące pieczywo. Przeważnie w każdym domu jest chleb, więc podstawę tego dania najczęściej mamy na podorędziu w kuchni.  Grzanki na patelni to także świetny pomysł na przetworzenie pieczywa i to, co już planowaliście wyrzucić, z powodzenie przerobić na pyszną przekąskę. Dziś w naszym Uniwersytecie Smaku podzielimy się z Wami naszym domowym sposobem na grzanki z chleba.

Czy grzanki można zrobić na patelni?

Oczywiście, że tak. A nawet trzeba. Jasne, że można zrobić je w piekarniku lub w dedykowanym opiekaczu, ale według nas grzanki najlepiej smakują właśnie z patelni. Wiecie, dlaczego smażone dania smakują lepiej? Jest to nic innego jak reakcja chemiczna, która zachodzi między aminokwasami i cukrami prostymi. To właśnie ona jest odpowiedzialna za to, jak potrawa smakuje, jak pachnie i jak zmienia się jej struktura i barwa. Taki sposób obróbki cieplnej podbija walory smakowe przygotowywanych potraw.

Nie jest to najzdrowszy sposób na przygotowanie grzanek, ale jak we wszystkim ważny jest umiar i raz na jakiś czas można sobie pozwolić na małe „guilty pleasure”. Możecie też zastosować kilka tricków, dzięki którym przygotowanie smażonych potraw takich jak grzanki na patelni będą nieco zdrowsze.

Do smażenia warto używać olei roślinnych, najlepiej takich, w których składzie znajdziecie dwa razy mniej kwasów wielonienasyconych niż jednonienasyconych.  Dobrze jest smażyć na oleju tłoczonym na ciepło oraz korzystać z patelni z powłoką teflonową lub ceramiczną. Na takich patelniach nie potrzebujemy dużej ilości tłuszczu do smażenia. I ostatnia złota zasada: olej musi być doprowadzony do odpowiedniej temperatury, zanim zaczniemy na nim smażyć. Jeśli temperatura tłuszczu będzie za niska, to będzie on wnikał w strukturę potrawy, a tego nie chcemy. Najłatwiejszym sposobem, aby to sprawdzić, jest test z małym kawałeczkiem jedzenia. Wrzuć na patelnię lub przyłóż do patelni np. kawałeczek suchego chleba. Jeśli zacznie delikatnie skwierczeć, to oznaka tego, że tłuszcz jest gotowy do pracy.

Jak zrobić grzanki z chleba z patelni? Pomysł na grzanki 

Wiemy już, jak smażyć i najlepiej na jakim tłuszczu. Czas na najważniejsze, czyli przepis na grzanki z chleba na patelni. Stawiamy dziś na prostotę, ale pamiętajcie, że nasz przepis możecie dowolnie uzupełnić i użyć takich dodatków, jakie lubicie najbardziej albo takich, które akurat macie w domu do dyspozycji.

Czego potrzebujecie?

  • 4 kromki chleba (tyle akurat zmieści się na jednej dużej patelni),
  • 350 g sera żółtego,
  • koncentrat pomidorowy,
  • suszone oregano,
  • tłuszcz do smażenia.

Sposób wykonania jest bardzo prosty:

  1. Kromki chleba posmaruj koncentratem pomidorowym niezbyt obficie.
  2. Zetrzyj ser, najlepiej na najdrobniejszych oczkach i połóż na kromkach – obficie (min. 5 mm warstwa). Co do wyboru sera, tak naprawdę każdy się sprawdzi. Może być to mozzarella w kostce, cheddar, ale i najzwyklejsza gouda czy edam będą dobre.
  3. Posyp delikatnie suszonym oregano. Możesz też zrezygnować z tej przyprawy i dodać taką, którą Wy lubicie w połączeniu z żółtym serem.
  4. Rozgrzej patelnię z tłuszczem na płycie gazowej lub indukcyjnej. Możesz użyć tłuszczy roślinnych lub masła klarowanego, które nada potrawie nieco innego smaku.
  5. Kiedy tłuszcz nagrzał się już odpowiednio, połóż kromki na patelni.
  6. Smaż na małym ogniu pod przykryciem przez około 2-3 minuty, do momentu aż spód lekko się przyrumieni. Następnie podnieś pokrywkę, podlej delikatnie wodą i na powrót przykryj pokrywką. Para, która wytworzy się w pod przykryciem, roztopi ser.
  7. Kiedy już na wierzchu mamy warstwę lejącego się sera, ściągamy pokrywkę i zwiększamy znacząco moc palnika. Podsmażamy do momentu, kiedy spód będzie chrupki. Sprawdzajcie co jakiś czas grzanki od spodu, żeby nie przypalić ich spodu.

Ten prosty przepis, to sprawdzony i pyszny sposób na chrupiące grzanki z patelni. Najlepiej spróbujcie sami i dajcie nam znać, czy Wam smakują tak bardzo, jak nam.

Z ulubionych dodatków na wierzch polecamy podsmażoną w plasterki swojską kiełbasę. Można dodać także wstępnie przygotowane pieczarki na wierzch i obsypać delikatnie serem typu parmezan. Zamiast koncentratu sprawdzi się też delikatnie zredukowana o wodę pulpa pomidorowa, a dla dzieci bazę pod ser może stanowić ulubiony ketchup.

Bez dodatków – grzanki do zupy na patelni

Jeśli macie w menu zupę krem, zupę z ciecierzycy lub na przykład pyszną czeską zupę czosnkową, to w prosty sposób możecie przygotować także grzanki do zupy sauté. Możecie obsmażyć np. grzanki z chleba tostowego lub grzanki z bułki w całości na odrobinie tłuszczu, lub wcześniej pokroić dowolne pieczywo na małe kosteczki i podsmażyć na praktycznie suchej patelni. Przygotowane grzanki sauté bez dodatków, będą również świetną bazą do chrupiących kanapek. Grzanki z patelni to prosty sposób na szybką i smaczną przekąskę. A dodając do niego sztukę mięsa i sałatkę możemy pokusić się nawet o obiad z grzankami w roli głównej.
Smacznego!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter