Ekologia w kuchni to temat, któremu przyglądamy się coraz baczniej. I nic w tym dziwnego – dbanie o środowisko powinno leżeć w interesie każdego z nas. Wystarczy już wdrożyć kilka nawyków, by w konsekwencji upływu lat przyniosły one dużo dobrego. Co dokładnie? Sprawdźmy, jakie eko rozwiązania możemy zastosować w kuchni.
Przejdź do akapitów:
Ekologiczna kuchnia – dlaczego warto?
W codziennym funkcjonowaniu możemy wypracować wiele przyjaznych dla środowiska nawyków. Segregacja śmieci, rezygnacja z plastiku, przemyślane zakupy, oszczędzanie wody – to tylko niektóre kwestie, nad którymi możemy w pełni zapanować w swoich domach.
Jak sortować odpady?
Segregacja śmieci to od wielu lat wiodący temat w kwestii ekologii, bo niezwykle istotny. To przecież od nas zależy, ile tych odpadów będziemy generować. Fakt jest taki, że z roku na rok są to olbrzymie ilości, stąd właśnie taki duży nacisk kładzie się zarówno na ilość odpadów, jak i materiałów, z jakich są wykonane. Jak sortować odpady? Jak już doskonale wiemy, mamy do dyspozycji oddzielne pojemniki na plastik, papier, szkło, bio, czy odpady zmieszane. I taką segregację powinniśmy zacząć już z poziomu naszego mieszkania, by potem móc w łatwy sposób wrzucić śmieci do zewnętrznych pojemników. W kwestii opakowań – plastik, który rozkłada się kilkaset lat jest naszą największą zmora. Warto więc, w każdym możliwym wypadku, rezygnować z niego na poczet pojemników wielokrotnego użytku – np. jednorazowe plastikowe sztućce zamieńmy na ekologiczne – drewniane.
Eko rozwiązania dla Twojego domu
Ogranicz plastik, zadbaj o środowisko. Warto zwrócić uwagę na napoje w plastikowych butelkach, których używamy ogromne ilości. Czy nie lepiej postawić na filtrowaną butelkę czy dzbanek zamiast na zgrzewkę wody? Nie dość, że zaoszczędzimy czas, energię i pieniądze, to zminimalizujemy ilość wytwarzanego przez nas plastiku. Dzbanek świetnie sprawdzi się w domu, natomiast butelka, nieco przypominająca bidon przyda się w plenerze. Jeśli chodzi o żywność, to do jej przechowywania warto używać szklanych pojemników, a nie plastikowych woreczków.
Planuj posiłki, nie marnuj jedzenia
Ekologiczne rozwiązania do kuchni to nie tylko przerzucenie się z butelkowanej wody na tę filtrowaną. To również przemyślane zakupy. Wciąż marnujemy sporo jedzenia, podczas gdy tylko przy odrobinie chęci możemy w pełni wykorzystać zakupione produkty. Początek tej piramidy zaczyna się już na poziomie robienia zakupów. Wybierzmy się na nie z materiałową torbą czy wiklinowym koszem. Co z produktami? Unikajmy tych pakowanych próżniowo, w plastikowych opakowaniach na poczet składników, jakie możemy kupić na wagę. Nie dość, że wpłyniemy na mniejsze zużycie plastiku, to np. kupimy tyle pieczarek, ile dokładnie potrzebujemy, a nie tyle, ile jest zapakowanych w pudełku, a nadwyżkę których zapewne wyrzucimy.