Cukier to energia, bez której nie moglibyśmy funkcjonować. Węglowodany są nam niezbędne do życia, więc jak tu odmówić sobie słodkości? Odmawiać wcale nie trzeba, biały cukier to nie jedyny sposób na osłodzenie sobie życia. Jakie są alternatywy dla cukru i dlaczego warto ograniczyć cukier? Podpowiadamy!
Przejdź do akapitów:
Stewia – słodka roślina z Ameryki Południowej
Stewia to coraz bardziej popularny zamiennik cukru. Słodka roślina pochodzi z deszczowych lasów Brazylii i Paragwaju i jest znana od setek lat. Stewia jest bardzo odporna na temperatury i utrzyma się zarówno mi lekkich przymrozkach, jak i upałach. Roślina zawiera w sobie aż sto różnych substancji. Co sprawia, że jest tak słodka? Jej liście zawierają tzw. stewiozydy, które są słodsze od sacharozy nawet o kilkaset razy. Naukowcy twierdzą, że stewia obniża ciśnienie i wzmacnia serce. Nie wnosi wartości energetycznej do organizmu, a producenci bardzo chętnie wykorzystują ją do wyrobów typu light.
Ksylitol – cukier z kory brzozy
Kolejną naturalną alternatywą dla tradycyjnego cukru jest ksylitol. Ma dużo mniejszą kaloryczność, a ponadto cechuje go wiele właściwości leczniczych. Ten alkohol cukrowy to idealne rozwiązanie dla diabetyków. Jest powoli przetwarzany w organizmie, a jego indeks glikemiczny jest aż czterokrotnie mniejszy od zwykłego cukru, dlatego też jest mile widziany dla cukrzyków. Ksylitol zmniejsza również apetyt na słodycze, przeciwdziała otyłości i ma właściwości bakteriobójcze.
Erytrytol – zdrowy słodzik
Co używać zamiast cukru? Czym słodzić na diecie? Erytrytol będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Bez kalorii, za to ze spora dawką słodyczy – ten zamiennik cukru znajdziemy w napojach gazowanych czy produktach dla diabetyków. Według WHO jest bezpieczny dla zdrowia, a ponadto – jest silnym antyoksydantem i wzmacnia układ odpornościowy.
Czym zastąpić cukier? Pozostałe zamienniki cukru
Lista alternatyw dla słodkiego cukru jest dość spora. Wymienione już zamienniki, choć najbardziej popularne, to nie jedyne zamienniki. A miód? Kto z nas go nie jadł? Przesłodki, naturalny, złoty i zdrowy – ma niezwykłe właściwości lecznicze i nie powinno go zabraknąć w codziennej diecie. Co jeszcze nam osłodzi potrawy? Syrop klonowy, daktylowy czy melasa.