Jak zrobić pizzę z patelni? Instrukcja krok po kroku!

Lubisz dania inspirowane kuchnią włoską, lecz nie przepadasz za wyrabianiem ciasta? Szybka pizza z patelni to sposób na wyjątkowo pyszną i udaną kolację solo lub we dwoje. Przekonaj się, dlaczego jest tak smaczna i sprawdź, jak samodzielnie ją przyrządzić!

Pizza z patelni – czy jest tak dobra, jak tradycyjna z pieca?

W tradycyjnej kuchni najważniejszą rolę odgrywał niepowtarzalny smak, na który każda gospodyni miała swój sposób. Współcześnie również cenimy spersonalizowane dania, które odpowiadają naszym indywidualnym preferencjom żywieniowym. Do takich potraw należy m. in. domowa pizza. Chrupiący placek doskonale komponuje się z rozmaitymi składnikami, dzięki temu każdy z nas może go jeść z tym, z czym lubi najbardziej.

Dziś – inaczej niż dawniej – w codziennym pędzie mamy mniej czasu na gotowanie i rozwijanie kulinarnych talentów. Dlatego tak chętnie wybieramy potrawy proste i szybkie w przygotowaniu – wśród takich dań znajduje się kochany na całym świecie włoski placek. Jeżeli nie masz czasu, ochoty bądź warunków, by przygotować go w sposób tradycyjny, z pewnością zainteresuje Cię coraz popularniejsze rozwiązanie – pizza z patelni.

Pizza na patelnię jest bardzo prosta do zrobienia, a przy tym równie smaczna co jej klasyczny odpowiednik z piekarnika. Jej przygotowanie trwa zaledwie kilkanaście minut, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako szybka kolacja lub spontaniczna kulinarna niespodzianka dla bliskiej osoby, którą chcesz zaskoczyć nowym pysznym daniem. A zatem – jak zrobić pizzę na patelni?

Jak zrobić pizzę z patelni? Instrukcja krok po kroku

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki instruktaż, dzięki któremu bez trudu zrobisz swoją pierwszą pizzę z patelni. Przekonaj się, jak dobrze smakuje!

1.      Skompletuj składniki

Do zrobienia tej potrawy potrzebujesz patelni o średnicy min. 28 cm. Przygotuj też mąkę pszenną, szklankę wody, odrobinę oliwy, proszek do pieczenia, zioła prowansalskie, sól i pieprz, przecier pomidorowy, ser mozarella, a także salami lub inny ulubiony dodatek (mogą nim być kukurydza, cienko pokrojone pieczarki czy szynka).

2.      Wyrób ciasto

Połącz ok. 300 g mąki ze szklanką wody. Dodaj 3 łyżki oliwy, łyżeczkę proszku do pieczenia i dopraw masę solą i ziołami prowansalskimi. Ciasto powinno mieć dość gęstą konsystencję. Przygotowana ilość starczy Ci na trzy porcje. Rozdziel je i rozwałkuj placki na powierzchni podsypanej mąką, aby nie przywarły do blatu. Postaraj się, aby placek możliwie jak najlepiej odpowiadał rozmiarom patelni.

3.      Przygotuj sos

Przecier pomidorowy zmieszaj z odrobiną oliwy i przyprawami. Zwróć uwagę, aby nie stał się zbyt wodnisty.

4.      Smażenie

Nanieś na patelnię odrobinę oliwy, połóż na niej placek i postaw na ogniu. Pizza na patelni smaży się około 5 minut z jednej strony – w dużej mierze zależne jest to jednak od jakości naczynia oraz wybranego palnika.

Kiedy zauważysz, że spód placka apetycznie się zarumienił, przewróć go i gotową – tym razem wierzchnią – warstwę pokryj sosem pomidorowym i posyp przygotowanymi wcześniej dodatkami. Przykryj naczynie pokrywką.

Pizza z patelni będzie gotowa, gdy ser się rozpuści, a spód będzie rumiany. Wtedy wystarczy położyć ją na talerzu, udekorować listkiem bazylii – i gotowe!

Jak sprawić, by była bardziej fit?

Fit pizza z patelni? To możliwe! Jeżeli chcesz zredukować kaloryczność tego dania, wystarczy dokonać kilku drobnych zmian w składzie.

Zamień mąkę na pełnoziarnistą

Na dobry początek warto wspomnieć o zamianie tradycyjnej mąki pszennej na produkt bogatszy w wartości odżywcze. Zwróć uwagę, że zazwyczaj kupujemy mąki zbożowe typu 450–850. Tymczasem za znacznie korzystniejsze dla zdrowia uznaje się powszechnie mąki typu 2000 lub przynajmniej 1850. Wykonane z nich ciasto ma nieco inną strukturę – jest gęstsze, mniej elastyczne i łatwo się kruszy.

Postaw na mniej kaloryczne dodatki

Możesz zmodyfikować także dodatki. Zrezygnuj z kalorycznego sera lub znacznie zredukuj jego ilość. Plastry mięsa możesz zastąpić warzywami. Na placek z sosem pomidorowym możesz położyć także rukolę, która doskonale wpłynie na smak potrawy i doda jej wielu cennych mikroelementów.

Dołóż trochę składników wspomagających metabolizm

Jak jeszcze możesz wpłynąć na zdrowszy charakter tej potrawy? Zadbaj o jej lekkostrawność i dodaj do niej składniki wspomagające metabolizm. Otręby w cieście dostarczą Ci błonnika, który wpływa na zredukowanie wchłaniania cukrów prostych i cholesterolu. Jeżeli lubisz przyprawy charakterystyczne dla kuchni orientalnej, na wierzch pizzy możesz położyć ostre papryczki chili, a do ciasta lub sosu dodać kurkumę, która nadaje potrawom apetyczny kolor i ma zbawienny wpływ na ludzki metabolizm.

Dodaj mniej tłuszczu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pizza z patelni jest daniem, które w łatwy sposób możesz spersonalizować i dostosować do swoich preferencji czy potrzeb żywieniowych. Dzięki swojej kreatywności możesz uczynić z niej zarówno obfitą ucztę, jak i lekkostrawne danie – wszystko zależy od doboru składników. Istotny jest również sposób przygotowania. W przypadku, gdy ze względów zdrowotnych chcesz użyć mniejszej ilości tłuszczu, postaraj się czujniej monitorować proces smażenia placka i wybierz palnik o rozległym, choć wolnym ogniu.

Przeczytaj także: Kamień do pizzy – gadżet, dzięki któremu upieczesz w domu prawdziwą włoską pizzę

Spróbuj zrobić ją w domu!

Czujesz, że nabierasz apetytu? Nic dziwnego! Na myśl o pysznej pizzy z ulubionymi dodatkami na chrupiącym spodzie niejednemu pocieknie ślinka. Czas zatem przystąpić do szykowania tej rewelacyjnej potrawy! Przygotuj składniki odpowiadające upodobaniom Twoim i domowników, a następnie eksperymentuj w domowej pizzerii i razem z najbliższymi poszukaj przepisu na pizzę idealną, która zastąpi niezdrowe przekąski na mieście.

Podczas smażenia (a także gotowania innych potraw) przyda Ci się wyposażenie kuchenne wysokiej jakości. W naszej ofercie znajdziesz płyty gazowe, piekarniki, okapy i akcesoria do kuchni, które usprawnią przygotowywanie posiłków. Doskonałej klasy produkty bezawaryjnie posłużą Ci przez wiele lat, zapewniając Tobie oraz domownikom długie godziny beztroskich podróży kulinarnych, których częstotliwość i kierunek zależeć będzie tylko od Twoich możliwości. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy! PRZEJDŹ DO SKLEPU

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter