Kamień w czajniku – prędzej czy później niemal każdy będzie miał z nim do czynienia. Lubi się osadzać na dnie czajnika i systematycznie daje o sobie znać. Czy istnieje sposób na kamień w czajniku? Oczywiście, i to nie jeden! Poznaj metody na to, jak usunąć kamień z czajnika.
Przejdź do akapitów:
Kamień w czajniku – jak się go pozbyć?
Sposobów na kamień w czajniku jest co najmniej kilka i z pewnością większość je zna. Jedną z metod jest roztwór z kwasku cytrynowego. Wystarczy wsypać zawartość torebki do czajnika, nalać min. pół litra wody i zagotować. Czynność możemy powtórzyć w zależności od stopnia zakamienienia. Po zagotowaniu wody należy zostawić roztwór na około godzinę, a następnie umyć dokładnie czajnik, na przykład gotując dwukrotnie czystą wodę.
Alternatywą dla kwasku jest ocet. Wystarczy niewielką ilość wymieszać z wodą i również zagotować. Jaki jest jeszcze szybki sposób na usunięcie kamienia z czajnika? Bardzo dobrze sprawdzi się również soda oczyszczona, która ma wiele zastosowań w kuchni i to nie tylko kulinarnych. Lubicie colę? Przysmak milionów ludzi na świecie nie należy do najzdrowszych, czego potwierdzeniem jest fakt, że też świetnie poradzi sobie z zakamienionym czajnikiem. Zawarty w niej kwas fosforowy doskonale usunie kamień.
Z kamieniem poradzi sonie też sok z cytryny wymieszany z wodą. Jak widać metod jest sporo i z pewnością, któryś z tych składników nietrudno znaleźć na co dzień w domu, a usuwanie kamienia z czajnika wcale nie jest uporczywe.
Przyczyny powstawania kamienia w czajniku
Powód jest prosty – twarda woda, czy zawierająca zbyt dużo wapnia i magnezu. Co zrobić, by uniknąć lub chociaż zminimalizować występowanie kamienia? Warto zaopatrzyć się w filtr do wody. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się osadu w naczyniach, ale i będziemy mogli pić wodę z kranu jednakże przefiltrowaną. Zaoszczędzimy przede wszystkim pieniądze na zakup wody butelkowanej oraz zmniejszymy ilość generowanego plastiku. Przyjemne z pożytecznym. Jaki filtr do wody wybrać.
Opcji mamy dwie – możemy go zamontować bezpośrednio w kranie kupić specjalny czajnik filtrujący wodę. Ten drugi gadżet jest dziś bardzo popularny w polskich domach. Przy niewielkich kosztach możemy cieszyć się wodą bez nadwyżki manganu czy żelaza i w konsekwencji metalicznego smaku. „kranówka” sama w sobie nie jest zła – spełnia wszelkie normy i jest bezpieczna do picia, nie mniej zanim trafi ona do naszej szklanki, musi pokonać wędrówkę w rurach, a te z kolei często są zanieczyszczone. Filtr świetnie sobie poradzi z oczyszczeniem wody, a ta z kolei odpłaci się nam niezakamienionym czajnikiem, ale i smakiem i dbaniem o środowisko.