Okap z recyrkulacją czy wyciąg – który jest tańszy w eksploatacji?

Okap to urządzenie, które z pewnością sprawdzi się w Twojej kuchni, ponieważ skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, parę wodną i tłuszcz, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniu oraz zapobiegając osadzaniu się tłustych osadów na meblach i ścianach. Dodatkowo pomaga utrzymać czystość i zapobiega nadmiernemu zawilgoceniu, co chroni wnętrze przed pleśnią i grzybami. Na etapie zakupu konkretnego modelu warto jednak wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia. W tym miejscu porównamy klasyczne okapy wyciągowe z okapami wyposażonymi w recyrkulację – sprawdź, który z nich będzie lepszy i tańszy!

wiz okap touchcontrol 2 zoom 1 scaled

Okap kuchenny z recyrkulacją i wyciąg – najważniejsze różnice

Oba rodzaje urządzeń różnią się zasadą działania. Okapy z wyciągiem odprowadzają powietrze na zewnątrz budynku za pomocą przewodu wentylacyjnego, skutecznie eliminując zapachy, wilgoć i tłuszcz. Z kolei okapy z recyrkulacją, zwane często pochłaniaczami, oczyszczają powietrze wewnątrz za pomocą filtrów węglowych i tłuszczowych, a następnie zwracają do pomieszczenia oczyszczone powietrze.

W praktyce wybór konkretnego rozwiązania zależy więc od indywidualnych preferencji oraz możliwości montażowych. Pochłaniacze polecane są właścicielom mieszkań, w którym nie ma dostępu do zewnętrznego wylotu (kanału wentylacyjnego) oraz domów pasywnych, w których kluczową kwestią jest ograniczenie strat ciepła. Wybierając odpowiedni okap, warto jednak zwrócić uwagę na inne zalety i wady obu modeli, koszty eksploatacji i montażu, a także rodzaj posiadanej płyty kuchennej.

Najważniejsze zalety i wady obu okapów kuchennych

Zacznijmy od zalet i wad, a następnie przejdźmy do kosztów. Wyciągi cieszą się od lat sporym zainteresowaniem użytkowników, ponieważ charakteryzuje je wysoka efektywność. Odpowiednia wydajność okapu oraz specjalny filtr przeciwtłuszczowy sprawiają, że wszelkie zapachy, wilgoć oraz tłuszcz są szybko i skuteczne usuwane na zewnątrz. Co więcej, tego typu urządzenia nie generują dużo hałasu, co zapewnia większy komfort użytkownikom. Wady? Jedna zasadnicza, o której wspominaliśmy wcześniej, czyli ograniczone możliwości montażowe.

Sporo zalet mają również okapy działające w trybie recyrkulacji, co sprawia, że stają się one z roku na rok coraz bardziej popularne. Cenione są one przede wszystkim za to, że eliminują straty ciepła i dają szerokie możliwości montażowe, sprawdzając się np. w przypadku mieszkań. Nie są przy tym trudne w instalacji – nie wymagają bowiem skomplikowanych prac budowlanych czy przewodów wentylacyjnych. A co z efektywnością? Wydajność wyciągu jest wyższa, jednak mimo tego okapy z recyrkulacją są w stanie zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i skutecznie usuwać zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy (węgiel aktywny ma dużą powierzchnię adsorpcyjną, co pozwala mu pochłaniać niepożądane zapachy powstające podczas gotowania). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wymagają regularnej wymiany filtrów węglowych.

Okap z recyrkulacją powietrza a wyciąg – koszty

Wybór między okapem z recyrkulacją a okapem z wyciągiem zależy od wielu czynników, ale pod względem kosztów eksploatacji wyciąg jest zazwyczaj tańszy. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że nie wymagają one wymiany wspomnianych filtrów węglowych. Daje to spore oszczędności zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Na uwagę zasługuje również fakt, że koszty eksploatacji tego rodzaju urządzenia ograniczają się do wyłącznie do energii elektrycznej zużywanej przez wentylator.

Czy to oznacza, że zakup okapu pracującego w trybie recyrkulacji nie jest dobrą inwestycją? Niekoniecznie. Choć urządzenia tego typu wymagają wymiany filtrów węglowych, zapewniają niższe koszty instalacji – zwłaszcza w przypadku braku dostępu do kanału wentylacyjnego. Co więcej, okapy z recyrkulacją mogą przyczynić się do mniejszych strat ciepła, co jest korzystne w kontekście kosztów ogrzewania. Różnica będzie najlepiej zauważalna w dobrze izolowanych budynkach (np. domach pasywnych), zwłaszcza przy częstym gotowaniu.

Warto dodać, że na rynku dostępne są zarówno okapy z recyrkulacją, jak i wyciągi, które posiadają wysoką klasę energetyczną. Oznacza to, że zapewniają sporą oszczędność energii i tym samym znaczące ograniczenie rachunków za prąd.

Pamiętaj, by korzystać z okapu zgodnie z zaleceniami producenta – dzięki temu ograniczysz straty energii do niezbędnego minimum!

Który okap kuchenny wybrać?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, uwzględniając własne preferencje i priorytety. Jeżeli zależy Ci na wysokiej wydajności okapu i oszczędnościach w dłuższej perspektywie, postaw na okap w trybie wyciągu. Jeżeli jednak chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania i zyskać dostęp do świeżego powietrza w mieszkaniu, polecamy urządzenie z recyrkulacją.

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, postaw na okap z górnej półki jakościowej i o wysokiej klasie energetycznej. W Solgaz znajdziesz różne typy urządzeń, które skutecznie usuwają nieprzyjemne zapachy, cząsteczki tłuszczu oraz wilgoć. Polecamy m.in. okapy wyspowe, ścienne i szafkowe, które doskonale sprawdzą się w przypadku różnych wysokości kuchni i płyt grzewczych (również płyt indukcyjnych). Oferujemy wyłącznie dobrej jakości rozwiązania, dzięki którym zyskasz maksymalny komfort podczas gotowania.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter