Najczęstsze błędy przy montażu okapu kuchennego – jak ich uniknąć?

Prawidłowe podłączenie okapu kuchennego to absolutnie kluczowa kwestia, która ma wpływ na jego wydajność, bezpieczeństwo działania oraz komfort obsługi. Niestety, choć z pozoru jest to zadanie proste, na etapie montażu pojawia się wiele błędów, które mogą mieć przykre konsekwencje dla domowników. Sprawdź zatem, czego unikać i jak zamontować okap prawidłowo, by cieszyć się jego wydajnym działaniem na przestrzeni wielu lat!

Kopia SolKitch00001. Niestosowanie się do wytycznych producenta i instrukcji podłączenia okapu

Jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z montażem okapu należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z wytycznymi producenta oraz instrukcją obsługi. To kluczowy dokument, który zawiera istotne informacje na temat wymaganych odległości od płyty gazowej (lub płyty indukcyjnej), długości kanałów wentylacyjnych, rodzaju przyłącze elektrycznego i nie tylko. Niestety, wiele osób bagatelizuje znaczenie instrukcji i decyduje się na zamontowanie okapu bez zapoznania się z nią. To duży błąd, który może skutkować niewłaściwym przepływem powietrza, mniejszą wydajnością urządzenia, a nawet – w skrajnych przypadkach – jego uszkodzeniem.

2. Niedopasowanie średnicy wylotu okapu

Bardzo powszechnym błędem jest również użycie rury wentylacyjnej o mniejszej średnicy niż zalecana przez producenta lub stosowanie redukcji, aby dopasować ją do niewłaściwego otworu montażowego. Efekt? Spadek wydajności odprowadzania zanieczyszczonego powietrza, wzrost hałasu, a w skrajnych przypadkach uszkodzenie silnika okapu. Jeżeli chcesz uniknąć tych problemów, sprawdź specyfikację techniczną okapu i zastosuj rurę wentylacyjną o odpowiedniej średnicy (unikaj też używania zbyt długich rur!).

3. Niewłaściwa odległość od płyty grzewczej

Niewłaściwe umiejscowienie okapu względem kuchenki gazowej lub elektrycznej może generować liczne problemy. Jeżeli zamontujesz go zbyt wysoko, okaże się on nieskuteczny w zakresie odprowadzania oparów, zanieczyszczeń i pary wodnej (zamiast trafić do urządzenia, będą rozchodzić się po kuchni). Z kolei zbyt nisko ustawiony okap to zwiększone ryzyko jego przegrzania, a nawet pożaru (zwłaszcza w przypadku posiadania kuchenki gazowej) oraz obniżony komfort użytkowania. Warto więc dostosować odległość od płyty grzewczej zgodnie z zaleceniami producenta.

4. Nieodpowiednie miejsce montażu okapu

Niestabilne podłoże może nie utrzymać ciężaru okapu, dlatego kluczowy jego jego montaż na trwałym materiale (jak beton, pustak lub cegła). Jeżeli zamierzasz zamontować urządzenie pod sufitem, zyskaj pewność, że utrzyma on jego ciężar (rury wentylacyjne możesz umieścić pod sufitem podwieszanym albo maskownicą). Nie zaleca się umieszczania okapu na ścianach gipsowo-kartonowych, a także w pobliżu okien, drzwi lub z dala od przewodu wentylacyjnego.

5. Niewłaściwe podłączenie do wentylacji lub instalacji elektrycznej

Dużym błędem jest też podłączenie okapu do niewłaściwego kanału wentylacyjnego (np. wentylacji grawitacyjnej zamiast kanału wyciągowego), ponieważ może to zaburzyć cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Warto skonsultować się z fachowcem, aby upewnić się, że wybrany kanał wentylacyjny jest przeznaczony dla okapu.

A co z instalacją elektryczną? Tutaj kluczową rolę odgrywa podłączenie okapu do gniazdka z uziemieniem – w przeciwnym razie domownicy będą narażeni na porażenie prądem.

6. Niewłaściwy dobór rodzaju i wydajności urządzenia

Przed zakupem i montażem okapu należy obliczyć jego optymalną wydajność, która będzie dostosowana do wielkości kuchni. Ten o zbyt małej mocy nie sprawdzi się np. w dużym albo otwartym pomieszczeniu, a za mocny będzie generował niepotrzebne koszty. Zwróć także uwagę na rodzaj urządzenia – w dużej kuchni najlepiej sprawdzają się okapy kominowe, zaś w małych poleca się montaż okapu podszafkowego. Z kolei w przypadku otwartych przestrzeni (np. w salonach z aneksem kuchennym) najlepiej podłączyć okap wyspowy.

7. Niedokładne wypoziomowanie okapu

Dużym błędem są też wszelkie zaniedbania montażowe, do których zaliczamy niedokładne wypoziomowanie urządzenia. Jeżeli zostanie on podłączony nierówno, w przyszłości mogą pojawić się problemy z jego prawidłowym działaniem, a nawet trudności w użytkowaniu (np. spadające filtry). Co więcej, takie zaniedbanie wpłynie negatywnie na estetykę kuchni. Jeżeli więc chcesz tego uniknąć, na etapie montażu użyj poziomicy albo zleć podłączenie okapu specjaliście z wieloletnim doświadczeniem. Pamiętaj również o stosowaniu odpowiednich kołków rozporowych, które umożliwiają solidne przymocowanie urządzenia.

8. Nieuwzględnienie hałasu

Głośność pracy okapu ma duży wpływ na komfort użytkowania kuchni. Powszechnym błędem jest zamontowanie urządzenia, które generuje nadmierny hałas, dlatego warto wybrać odpowiedni model, dopasowany do wielkości kuchni. Co więcej, na etapie montażu zastosuj elastyczne mocowania tłumiące drgania i upewnij się, że rury wentylacyjne są dobrze zamocowane. Dzięki temu unikniesz dyskomfortu w czasie gotowania.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter