Kuchnia w kształcie litery L, to idealne rozwiązanie dla wąskich pomieszczeń. Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L? Odpowiednia aranżacja sprawi, że kuchnia stanie się ergonomiczna i łatwa w użytkowaniu. W świetnie zaaranżowanej kulinarnej krainie, każde urządzenie powinno mieć swoje miejsce, a ustawienie szafek maksymalizować komfort pracy. W przypadku kiedy nie mamy możliwości, by „zaszaleć” na dużym metrażu, kuchnia w literę L sprawdzi się idealnie.
Przejdź do akapitów:
Aranżacja kuchni w kształcie litery L – na co musisz zwrócić uwagę?
Układ w literę „L” świetnie sprawdza się w wąskich, długich kuchniach, w których nie ma miejsca na dwa równoległe rzędy szafek stojących. Kształt zabudowy należy przede wszystkim dostosować do kształtu i wielkości pomieszczenia. Kuchnia L, będąca klasycznym trójkątem pracy, to uniwersalne rozwiązanie zarówno do wnętrza otwartego, jak i zamkniętego. W takim pomieszczeniu najczęściej głównym ciągiem roboczym jest ten dłuższy odcinek zabudowy meblowej. Krótszy zwykle wykorzystujemy jako blat pomocniczy i dodatkowe miejsce do magazynowania rzeczy. Małe kuchnie w kształcę litery L najczęściej sprawdzają się w blokach, kiedy mamy ograniczone możliwości. Często krótszy odcinek blatu adaptujemy na tzw. strefę do gotowania i pieczenia – umieszczamy na niej płytę i piekarnik, zostawiając tym samym dłuższy ciąg na miejsce do pracy. Długi blat umożliwia nam wówczas swobodne przygotowywanie posiłków. Wąską kuchnia w kształcie litery L musi też uwzględnić odpowiednią ilość szuflad i szafek, ta, aby można było schować wszystkie naczynia i przybory. Przy projektowaniu takiej kuchni przyjmuje się zasadę tzw. trójkąta roboczego, która określa, co, gdzie i w jakim sąsiedztwie należy umieścić. Projektanci uważają, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zamieszczenie lodówki po lewej stronie, obok niej zaaranżować tzw. strefę przechowywania – talerze, strefę zmywania – zlew i zmywarka, strefę przygotowywania potraw – blat roboczy, oraz wspomniana już wcześniej część do gotowania i pieczenia. Wszystko to sprawia, że takie umiejscowienie mebli poszczególnych elementów wyposażenia stanie się rozwiązaniem ergonomicznym i wygodnym w użytkowaniu.
Aneks kuchenny w kształcie litery L – jaki sprzęt AGD wybrać do kuchni w literę L?
Tak, jak wspomnieliśmy – często praktykowanym rozwiązaniem w wąskich kuchniach jest tzw. trójkąt roboczy. Serce trójkąta tworzą najczęściej płyta gazowa, zlew i piekarnik. Aneks kuchenny w kształcie litery L musi być praktyczny i w maksymalny sposób ułatwiać nam codzienną pracę. Kuchnia w kształcie litery L jest niezwykle praktyczna i funkcjonalna. Pasuje zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni, otwartych i zamkniętych. To doskonałe rozwiązanie dla aneksu kuchennego oraz połączenia przestrzeni z salonem lub jadalnią. W wąskiej kuchni powinno się znaleźć miejsce dla płyty, piekarnika, okapu, lodówki i zmywarki.
Projekty kuchni w kształcie litery L – dawka inspiracji
Dobrze zaplanowana zabudowa kuchni w kształcie litery L sprawi, że nawet mała kuchnia będzie funkcjonalna i wygodna. To w niej przecież będziemy spędzać dużo czasu, przygotowując posiłki dla bliskich i znajomych. Kierując się zasadami ergonomii na pewno uczynimy ją w pełni funkcjonalną, a przez to przyjazną do wykonywania wszelkich prac kuchennych.