Wychodzimy z założenia, że jest niewiele osób, które nie lubią świeżego pieczywa. Chrupiące i pachnące, prosto z piekarni. Po prostu pyszne. Co jednak zrobić, kiedy kupiliśmy go za dużo i traci ono na świeżości? Co zrobić ze „starym” pieczywem? Z pewnością nie warto go wyrzucać. Mamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak wykorzystać czerstwe pieczywo. W duchu ZERO waste odpowiedzialnie wobec środowiska, ale i własnego portfela, podpowiemy Wam jak nie marnować pieczywa.
Regeneracja pieczywa, czyli jak odświeżyć chleb w piekarniku?
Pieczywo, które oceniamy jako nieświeże, po prostu z dnia na dzień schnie coraz bardziej. Co w praktyce oznacza tyle, że odświeżanie czerstwego chleba polega na jego ponownym nawilżeniu. Jak to zrobić w przypadku całego bochenka? Już podpowiadamy.
- Zamocz czerstwy chleb (cały bochenek) pod bieżącą wodą
- Owiń szczelnie filią aluminiową
- Nagrzej piekarnik do 200 stopni i włóż do niego owinięty chleb na około 15 minut
- Po zadanym czasie, wyciągnij chleb z piekarnika i z folii
- Następnie wsadź ponownie chleb do piekarnika na około 10 min (już bez folii)
I gotowe! Świeże, niemal jak piekarni pieczywo gotowe do spożycia. Tylko tym razem o nim nie zapomnij ?
Jak odświeżyć bułki w piekarniku?
Na zapomniane i niewykorzystane bułki również mamy sprawdzony patent, więc jeśli zdarza Wam się zapomnieć o nich, to musicie wypróbować te sposoby:
1 sposób (odświeżanie bułek w piekarniku)
- Mokrym ręcznikiem papierowym owiń na chwilę bułki
- Zdejmij ręcznik i wsadź je do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na funkcji grill. Piecz około 5 min
2 sposób (odświeżanie bułek w mikrofali)
Ta metoda z pewnością jest dla tych, którzy chcą szybko przywrócić świeżość bułeczkom. Należy jednak pamiętać, że efekt nie będzie aż tak dobry, jak w przypadku odświeżania pieczywa w piekarniku.
- Zwilż delikatnie bułki wodą lub posmaruj mlekiem za pomocą silikonowego pędzelka
- Ustaw najwyższą moc mikrofali i czas na około 10 sekund
(odświeżenie chleba w mikrofali wygląda podobnie, wydłuż jedynie czas podgrzewania)
Warto pamiętać, że w zależności od wielkości pieczywa, czas ten należy delikatnie wydłużyć lub skrócić.
Inne sprawdzone sposoby na odświeżanie pieczywa
- Świeże owoce i warzywa
Na pierwszy rzut oka pewnie wydaje Wam się to dziwne, ale warzywa i owoce głównie składają się z wody i niektóre z nich, jak jabłka czy łodygi selera świetnie sprawdzą się, aby odświeżyć dwudniowe pieczywo. Co należy zrobić?
- Przygotuj pojemnik ze szczelnym zamknięciem
- Włóż do niego dwudniowe kromki chleba oraz ćwiartki jednego jabłka i 2-4 łodygi selera – w zależności od wielkości pojemnika i ilości pieczywa możesz zwiększyć tę ilość
- Całość zamknij i wstaw do lodówki na całą noc i rano ciesz się odświeżonym pieczywem, gotowym na śniadanie
- Piekarnik z funkcją pary
Jeśli macie w swoim domu piekarnik z funkcją pary, to świetnie, bo to kolejny pomysł na to, jak odświeżyć pieczywo. W naszym piekarniku sp34 wystarczy włączyć program pieczenia na parze i nagrzać piekarnik do temperatury około 110- 120 stopni.
Czas regeneracji zależny jest od wielkości pieczywa. Jeśli odświeżasz cały bochenek chleba, to po około 20 minutach powinien być gotowy. Jeśli są to pojedyncze kromki czy bułki, ten czas skróć do około 5 min.
- Tosty, grzanki, zapiekanki
Aby zapobiec marnowaniu pieczywa, możemy je także z powodzeniem przetworzyć. Najprostszym sposobem są wszystkiego rodzaju grzanki czy zapiekanki. Jeśli chleb lub bułka są już bardzo suche, możecie zrobić coś a’la tosty francuskie. Delikatnie zamoczyć je w mleku z dwóch tron, obtoczyć w rozbełtanym jajku i na maśle klarowanym smażyć z obu stron. Możecie podać je posmarowane miodem lub ulubioną konfiturą.
- Kotlety z czerstwego chleba
To przepis, który pewnie wielu z Was kojarzy z kuchni Waszych babć. Jest to nie dość że ciekawa propozycja dla vege gości, to i sposób na wykorzystanie przeschniętego już pieczywa.
- Połam, pokrusz chleb na małe części i namocz 05,kg
- Namocz chleb przez około pół h w 0,5l mleka i zostaw na pół godziny
- Masę przepuść przez prasę do mięsa mielonego
- Dodaj starte dwie cebule i jeden ząbek czosnku i dokładnie wymieszaj masę
- Dodaj pokrojoną natkę pietruszki i pół pęczka szczypiorku dokładnie wymieszaj
- Na koniec dodaj jedno jajko, posól i popieprz do smaku
- Uformuj kotlety i obtocz w bułce tartej
- Smaż na rozgrzanym tłuszczu, na małym ogniu, aż ładnie się zarumienią
Smacznego!
Sposoby zapobiegania czerstwieniu pieczywa
Znacie już garść sposobów na to jak odświeżyć pieczywo lub co zrobić, aby nawet czerstwe bułki czy chleb wykorzystać w swojej kuchni. Ale jak przechowywać pieczywo, aby jednak jak najdłużej pozostało świeże? Po pierwsze zadbaj o odpowiednie przechowywanie.
Nie trzymaj pieczywa w foliowych woreczkach. Takie środowisko jest idealne do powstawiania pleśni i dodatkowo chleb w takim opakowaniu schnie o wiele szybciej. Najlepiej jest przechowywać je w drewnianym chlebaku lub w woreczkach do tego przeznaczonych wykonanych z naturalnych materiałów. Pieczywo można także owinąć ściereczką kuchenną z lnu lub bawełny. Co ważne, nie trzymajmy pieczywa także w miejscach o zwiększonej wilgotności jak np. okolice zmywarki czy kuchenki. Ostatni pomysł, to po prostu mrożenie pieczywa, którego kupiliśmy za dużo. W przypadku krojonego chleba możecie rozmrażać go dokładnie tyle ile potrzebujecie w danym momencie. Rozmrożenie trwa kilka minut w temperaturze pokojowej, a zużywacie wtedy dokładnie tyle ile chcecie zjeść. Nie na zapas.
Pamiętajmy, że suma małych kroków, daje duży efekt. I w tym przypadku również. Sposobów na nie marnowanie żywności jest wiele. Warto jednak na dobry początek zawsze dwa razy przemyśleć nasze zakupy i czy duże zapasy pieczywa faktycznie są Ci potrzebne. Nie kupowanie na „przyda się”, więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy, powinno być pierwszym, podstawowym punktem na Twojej liście świadomych zakupów.