Płyty indukcyjne to najbardziej popularne dziś urządzenia w kuchni. Przekonały nas ich funkcjonalność i szybkość gotowania. Stojąc przed wyborem płyty, zastanawiamy się, jak gotować na płycie indukcyjnej. Gotowanie na indukcji jest bardzo proste. Ale czy zdrowe? Sprawdźmy.
Przejdź do akapitów:
Płyta indukcyjna a zdrowie. Szkodliwość płyty indukcyjnej
Zalet płyt indukcyjnych nie brakuje. Te zasadnicze to szybkość gotowania, łatwość utrzymania sprzętu w czystości, funkcja booster czy timer. Pośród wielu atutów urządzenia, pojawiają się też wątpliwości. Często padają pytania, czy płyta indukcyjna jest szkodliwa, czy kuchnia indukcyjna jest zdrowa, mając oczywiście na względzie zdrowie. Jak wiemy, sprzęt działa na zasadzie pola elektromagnetycznego, które powstaje w połączeniu płyty z dnem garnka. Pole to może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie pod warunkiem, że będziemy na nie narażeni kilka ok. 8 godzin dziennie i to przez kilka lat. A trudno spędzić przy płycie tyle samo czasu, ile poświęcamy go na pracę. Owszem, korzystanie z tego rodzaju urządzenia nie jest wskazane dla osób z rozrusznikiem serca lub aparatem słuchowym.
Wpływ indukcji na żywność
Co jeszcze rozpatrujemy przed zakupem urządzenia, jakim jest płyta indukcyjna? Wpływ na jedzenie w tym ujemnym znaczeniu, to druga wątpliwość, jaką mają potencjalni nabywcy. Wszelkim tego typu obawom mówimy stanowcze: bez obaw ? Korzystanie z płyt nie działa niekorzystnie na dania, które zamierzamy na nich przyrządzić.
W jaki sposób gotować na indukcji?
Zasady gotowania na płycie indukcyjnej są bardzo proste. Jak gotować na płycie indukcyjnej? Uruchamiamy konkretne pole grzejne i ustawiamy na nim garnek. No właśnie – garnki. Warto się przy nich trochę zatrzymać, ponieważ nie są bez znaczenia. Aby płyta spełniała swoją funkcję, musimy postawić na niej garnek. Wówczas dochodzi do indukowania tzw. prądów wirowych na dnie garnka. Naczynia muszą być specjalnie dedykowane do tego rodzaju płyt oznaczone konkretnym symbolem, zazwyczaj na spodzie naczynia. Mogą być one wykonane ze stali nierdzewnej, ale sprawdzą się też garnki emaliowane lub aluminiowe. Kluczowe jest, aby posiadały właściwy symbol, który świadczy o tym, że dno jest ferromagnetyczne. Płyta indukcyjna, tak, jak wspomnieliśmy na wstępie, ma ten zasadniczy atut, dzięki któremu oszczędzimy trochę czasu spędzanego w kuchni – jest szybka. Ktoś, kto nigdy dotąd nie miał z nią styczności, na początku zapewne będzie nieco zaskoczony. Dzięki możliwości ustawienia mocy (zwykle jest to dotykowy panel sterowania i moc od 1 do 9), możemy mieć dokładny wpływ na to, co i jak się dzieje w naszym garnku. Indukcje często wyposażone są też w funkcję booster i timer. Ta pierwsza pozwoli nam na jeszcze szybsze gotowanie. Jeśli zależy nam na czasie i chcemy błyskawicznie np. zagotować wodę, włączając przycisk P, w kilka minut osiągniemy cel. Timer zaś pozwoli nam nie patrzeć na zegarek. Ustawiamy na płycie czas, po którym pole grzejne przestanie pracować, a płyta sama się wyłączy.
Zwolenników indukcji przybywa, i kolejnych potencjalnych nabywców nie trzeba wielce przekonywać. Oprócz wyżej wymienionych zalet sprzęt jest niezwykle estetyczny, minimalistyczny, bezpieczny