Jak czyści się Twój piekarnik?

Gotowanie to dla wielu osób bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Zabawa kończy się zwyczaj w momencie, kiedy jest już po wszystkim i czeka na nas sprzątanie. Całe szczęście pomaga nam w tym technologia. Zamiast zmywać wystarczy wszystkie naczynia wrzucić do zmywarki. A co z piekarnikiem? Wyczyści się sam. Jak sprawdza się takie rozwiązanie? Czy warto? Wiele osób zadaję sobie też pytanie, wkłady katalityczne czy emalia? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym tekście.

W ostatnim czasie na popularności zyskują dwa rozwiązania, które mają nam ułatwić czyszczenie piekarników – pyroliza oraz emalia katalityczna. To dwie metody, a każda z nich działa inaczej.

Mimo, że nazwy wydają się skomplikowane, to działanie samoczyszczących się piekarników jest stosunkowo proste. Pyroliza (nazywana też pirolizą lub czyszczeniem pyrolitycznym/pirolitycznym) to nic innego jak specjalny program działania urządzenia. Po jego uruchomieniu piekarnik nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Osiągając 500 stopni Celsjusza zmienia znajdujący się wewnątrz tłuszcz i resztki pożywienia w pył. Po wszystkim wystarczy ściereczką, gąbką czy papierowym ręcznikiem przetrzeć wnętrze piekarnika.

Niestety całość trwać może nawet trzy godziny. Tak wysoka temperatura i długi czas działania naturalnie rodzą pytanie o koszt całego przedsięwzięcia. Gdzieniegdzie przeczytać możemy, że energia elektryczna potrzebna do przeprowadzenia tego procesu pochłonie majątek, a do tego czyszczenie to powinno być powtarzane co kilka tygodni. Doniesienia o nadmiernych kosztach są jednak trochę przesadzone. Jednorazowa kwota jaką przyjdzie nam zapłacić nie przekroczy kilku złotych. Zbędne okazać mogą się natomiast drogie detergenty do czyszczenia naszych piekarników.

Jeśli zdecydujemy się na tę opcję pamiętać musimy, że piekarnik nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, bowiem nagrzewać będzie się do naprawdę wysokich temperatur. Dodatkowo przed uruchomieniem samoczyszczenia należy upewnić się, że wnętrze piekarnika jest puste. W przeciwnym razie możemy uszkodzić nasze naczynia. Warto także usunąć resztki jedzenia – ich spalanie może tworzyć spore ilości dymu i nieprzyjemny zapach, a nawet pozostawić plamy, które mogą być trudne do usunięcia.

Alternatywą pozostają specjalne wkłady katalityczne. To bardziej nowoczesne rozwiązanie. Wkłady pozwalają osiągnąć ten sam efekt co w przypadku pyrolizy, ale bez nagrzewania piekarnika do bardzo wysokich temperatur. W tym przypadku wystarczy ta osiągana przy normalnym pieczeniu. Jest to możliwe dzięki warstwie mikroporów pokrywającej wkłady katalityczne.

Kataliza działa w trakcie pieczenia potraw, a po zakończeniu tego procesu następuje dopalanie katalityczne. Wtedy piekarnik rozgrzewa się jeszcze bardziej (do około 300 stopni Celsjusza) i usuwa niepożądane zabrudzenia z wnętrza. Całość jest całkowicie bezpieczna.

Co ważne wkłady można z piekarnika wyciągnąć i umyć w zmywarce. Jedyną wadą jest fakt, że trzeba je także od czasu do czasu wymieniać, gdyż ulegają one zużyciu. Nie jest to jednak problem wielkiej wagi. W zależności od tego, jak często korzystamy z piekarnika, pojedynczy zestaw wystarczy na okres od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter