Piekarnik to urządzenie niezbędne w każdej kuchni, a dużą popularnością w gospodarstwach domowych cieszą się obecnie modele elektryczne, które zapewniają równomierne pieczenie, precyzyjną kontrolę temperatury oraz wiele dodatkowych funkcji. Jednak to, czy będziesz zadowolony z ich użytkowania, zależy w dużej mierze od zużycia energii elektrycznej i co za tym idzie – wysokości rachunków. Sprawdź zatem, ile prądu zużywa piekarnik, od czego to zależy i jak ograniczyć koszty energii elektrycznej!
Co wpływa na zużycie energii przez piekarnik elektryczny?
Zanim jednak dowiesz się, ile prądu pobiera piekarnik w ciągu godziny pieczenie, powinieneś poznać czynniki, jakie wpływają na dzienne zużycie energii elektrycznej. Do tych najważniejszych zaliczamy:
- moc całkowitą piekarnika, a więc podstawowy parametr określający, ile energii urządzenie zużywa w ciągu godziny pracy przy maksymalnym obciążeniu – z reguły im większa moc piekarnika, tym większe zużycie prądu (ale i szybsze nagrzewanie piekarnika oraz efektywniejsza praca);
- czas pieczenia – im dłużej piekarnik jest włączony, tym więcej energii zużywa, dlatego warto skracać czas pieczenia, np. wkładając potrawy do już nagrzanego urządzenia i korzystając z funkcji timerów lub automatycznego wyłączania;
- temperaturę grzania – wyższe temperatury pieczenia (np. 250°C) wymagają większego poboru energii niż niższe (np. 180°C);
- tryb pracy – np. mniej energii zużywa termoobieg, a więcej grzanie gór-dół albo grill;
- klasę energetyczną – urządzenia o wyższych klasach (A i B) są bardziej oszczędne, zaś klasy bliższe G oznaczają większe zużycie energii.
Warto również zwrócić uwagę na sposób eksploatacji piekarnika – odpowiednie nawyki, o których powiemy w dalszej części artykułu, pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii.
Ile prądu zużywa piekarnik elektryczny w ciągu godziny?
Dokładne określenie zużycia prądu przez piekarnik elektryczny nie jest łatwe, ponieważ każde urządzenie różni się parametrami i funkcjami, a do tego może być użytkowane w odmienny sposób – w zależności od nawyków właściciela. Zakłada się jednak, że zużywa on około 0,8-1,5 kWh prądu na godzinę pracy.
Jak poznać dokładne zużycie prądu? Warto skorzystać z odpowiedniego wzoru. Do obliczenia zużycia prądu na godzinę wystarczy następujące działanie:
moc piekarnika (kW) x czas użytkowania (h) = zużycie energii elektrycznej (kWh)
Jeżeli Twój piekarnik posiada moc 2,5 kW, a korzystasz z niego przez 1 godzinę, otrzymasz wynik 2,5 kWh.
Warto dodać, że możliwe jest nie tylko obliczenie poboru prądu, ale tego, ile kosztuje godzina pracy piekarnika. Wystarczy skorzystać z następującego wzoru:
moc całkowita piekarnika (kW) x cena za kWh prądu (zł/kWh) = cena za godzinę pracy piekarnika (zł/h)
Jeżeli więc Twój piekarnik elektryczny posiada moc 2,5 kW, a cena za kWh prądu wynosi 0,90 zł/kWh, otrzymasz wynik 2,25 zł/h.
Warto przy tym pamiętać, że dokładne obliczenie zużycia energii może wymagać również uwzględnienia wymienionych wcześniej czynników, zwłaszcza temperatury oraz wybranego trybu pracy.
Jak zmniejszyć zużycie prądu przez piekarnik elektryczny?
Jeżeli chcesz zaoszczędzić, w pierwszej kolejności zainwestuj w energooszczędne urządzenie (o wysokiej klasie energetycznej – np. A lub B).
To jednak nie wszystko. Niższe rachunki przyniesie Ci również odpowiednie użytkowanie piekarnika elektrycznego. Powinieneś pamiętać przede wszystkim o:
- skróceniu czasu nagrzewania – sprawdź w instrukcji, jak szybko urządzenie osiąga odpowiednią temperaturę i, w oparciu o to, uruchamiaj urządzenie w odpowiednim momencie (np. tuż przed włożeniem do środka potrawy);
- pieczeniu przy zamkniętych drzwiczkach piekarnika – zapobiega to utracie ciepła i sprawia, że urządzenie działa z maksymalną efektywnością, dlatego nigdy nie otwieraj drzwiczek (powoduje to obniżenie temperatury, co zmusza piekarnik do ponownego nagrzewania się i tym samym zwiększa zużycie energii);
- wyłączaniu piekarnika przed końcem pieczenia – jeżeli potrawa jest już prawie gotowa, wyłącz urządzenie na 5-10 minut przed zakończeniem pieczenia i pozwól zgromadzonemu ciepłu na dokończenie pracy;
- korzystaniu z termoobiegu – tryb ten pozwala na bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła w piekarniku, co umożliwia pieczenie w niższej temperaturze i tym samym ograniczenie zużycia energii;
- wstawianiu jednocześnie kilka potraw – pozwala to zaoszczędzić energię, ponieważ piekarnik nie musi być włączany wielokrotnie (warto wykorzystać całą przestrzeń piekarnika, np. piekąc ciasto na górnej półce, a mięso na dolnej);
- regularnym czyszczeniu piekarnika – dzięki temu urządzenie może działać bardziej efektywnie, ponieważ tłuszcz i resztki jedzenia nie będą utrudniały równomiernego rozprzestrzeniania się ciepła.
Jeżeli szukasz energooszczędnego piekarnika elektrycznego, wyposażonego w funkcję termoobiegu, sprawdź ofertę SOLGAZ. Znajdziesz w niej urządzenia nowoczesne i funkcjonalne, które pozwolą Ci na oszczędność prądu.