Sprzęt do zabudowy to dziś najbardziej pożądany segment wśród urządzeń tej branży. Wolnostojące sprzęty nie dają takich możliwości, jak te, które możemy wkomponować w meble w sposób estetyczny. Jednym z urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie kuchnię, jest piekarnik. Jeśli wybór padnie na ten do zabudowy to w konsekwencji pojawia pytanie: jak wygląda montaż piekarnika? Podpowiadamy!
Przejdź do akapitów:
Gdzie umieścić piekarnik?
Piekarnik pod zabudowę tak naprawdę możemy umieścić w dowolnym miejscu – grunt, aby w niedalekiej odległości znalazł się dostęp do sieci. Zwykle lokujemy go pod płytą grzewczą, ale coraz częściej odbiegamy od tego standardu i umiejscawiamy go w innym miejscu. Zasadniczą kwestią jest szafka do piekarnika do zabudowy o parametrach odpowiadających wymiarom urządzenia, który będzie się w niej znajdował. Dzięki temu możemy uzyskać dowolne konfigurację – piekarnik nad blatem (piekarniki posiadają chłodzenie), tradycyjnie pod płytą, czy też piekarnik w słupku. Jeśli nie w dolnej szafce, to na jakiej wysokości? Piekarnik to urządzenie, które generuje bardzo wysoka temperaturę, w związku z tym dostęp do niego musi być swobodny, tak aby bez problemów wyjąć z niego gorącą potrawę. Najkorzystniej więc umieścić go na wysokości naszego wzroku. Za takim rozwiązaniem przemawiają też funkcje urządzeń, jakie oferują dziś producenci – często piekarniki spełniają też inne role – pracują w trybie parowaru i mikrofali (np. piekarnik SP34 marki Solgaz) – trudno w takim wypadku wyciągać podgrzaną zupę z poziomu podłogi. Na sklepowych półkach mamy też urządzenia z dzielonymi drzwiami – w tym wypadku również najbardziej funkcjonalnie będzie zamieścić piekarnik na wysokości wzroku. Pamiętajmy też, że meble kuchenne, w których zainstalujemy piekarnik powinny mieć odporność na nagrzewanie do wysokiej temperatury – jej wysokość określają producenci. (ok.100-150 stopni).
Jak zamontować piekarnik – instrukcja krok po kroku. Montaż piekarnika do zabudowy
Montaż piekarnika w zabudowie nie jest skomplikowany – polega jedynie na umiejscowieniu go w szafce i podłączenia wtyczki do gniazdka. Jest jednak kilka wytycznych, do których musimy się dostosować – odległości między sprzętem a obudową szafki – tu pożądane jest zachowanie niewielkich odstępów na przepływ powietrza. O konkretnych parametrach informuje każdy producent w instrukcji montażu i obsługi, dołączonej do urządzenia.
O czym musisz pamiętać podczas montażu piekarnika pod zabudowę
Piekarnik w kuchni wręcz musi być, jeśli planujemy przygotowywać w niej rozmaite dania. Pamiętać należy, aby wybrać ten, który spełni nasze oczekiwania – jakość, różnorodne funkcje, oszczędność, bezpieczeństwo to wiodące kryteria, jakimi powinniśmy się kierować. Jednakże nie zapominajmy też o możliwościach technicznych jakimi dysponuje nasze pomieszczenie. Wymiary piekarnika pod zabudowę muszą być spójne z szafką, w której się znajdzie. Najbardziej typowym rozmiarem są sprzęty o szerokości 60 cm – tych w ofercie producenci mają najwięcej.