Czy warto inwestować w energooszczędne urządzenia kuchenne?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o energooszczędnych sprzętach, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i tym samym zyskanie sporych oszczędności. Dotyczy to zwłaszcza wyposażenia kuchennego, które – jak powszechnie wiadomo – ma kluczowy wpływ na wysokość rachunków za prąd. Sprawdźmy zatem, czym jest efektywność energetyczna urządzeń i dlaczego warto inwestować w sprzęty AGD o wysokiej klasie energetycznej.

plyta indukcyjna w bloku2Efektywność energetyczna urządzeń – co to oznacza?

Zanim przejdziemy do zalet urządzeń energooszczędnych, wyjaśnijmy, czym tak naprawdę są. Kluczowa w tym kontekście jest efektywność energetyczna, czyli zdolność sprzętów AGD do wykonywania swoich zadań przy możliwie najmniejszym zużyciu energii. Ocenia się ją na podstawie relacji między ilością energii zużytej przez urządzenie a efektem, jaki osiąga (np. chłodzenie, gotowanie czy zmywanie).

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy wybrane urządzenie można zaliczyć do energooszczędnych modeli, sprawdź jego klasę energetyczną. Każdy sprzęt posiada specjalną etykietę, która informuje o tym, jak bardzo jest efektywny. Są one oznaczane literami – od G (najgorsze pod względem efektywności energetycznej) do A (najlepsze pod względem efektywności energetycznej). Oprócz tego na etykietach znajdziesz też szczegółowe informacje o rocznym zużyciu energii w kWh (oraz zużyciu wody, np. w przypadku zmywarek), co pozwoli Ci dokładniej oszacować koszty użytkowania.

Uwaga! Od marca 2021 roku obowiązują nowe etykiety energetyczne, na których obowiązujące dotychczas symbole z plusami (np. A++ czy A+) zostały zastąpione wspomnianymi wyżej oznaczeniami.

Dlaczego warto inwestować w urządzenia energooszczędne do kuchni? Poznaj 4 powody.

Energooszczędne lodówki, zmywarki, okapy czy ekspresy do kawy to bez wątpienia urządzenia, w które warto inwestować. I to z co najmniej czterech powodów.

1. Niższe rachunki za prąd

Urządzenia energooszczędne zużywają mniej prądu w porównaniu z tradycyjnymi. Dzięki temu pozwalają na realne oszczędności w gospodarstwach domowych. Przykładowo energooszczędna lodówka może zużywać nawet o 60% mniej energii niż model niższej klasy. Prowadzi to do znacznie mniejszego zużycia energii i niższych rachunków za prąd, co może być niezwykle korzystne zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Pamiętaj! Energooszczędne urządzenia nie muszą być oznaczone wyłącznie klasą A – również sprzęty oznaczone literą B czy C oferują dużo mniejsze zużycie prądu. Unikaj natomiast produktów z klasy G, które generują największe zużycie prądu.

2. Ochrona środowiska naturalnego

Energooszczędność urządzeń AGD ma istotny wpływ na środowisko naturalne, co wynika z dwóch podstawowych kwestii:

  • zmniejszenia emisji CO2 – niższe zużycie prądu oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię produkowaną w elektrowniach, które emitują gazy cieplarniane do atmosfery;
  • oszczędności zasobów naturalnych – energooszczędne zmywarki zużywają mniej wody, co dodatkowo zmniejsza obciążenie środowiska.

Dzięki temu, inwestując w energooszczędne urządzenia AGD, przyczyniasz się do ochrony środowiska naturalnego i masz realny wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń.

3. Zaawansowane technologie i nowoczesne funkcje

W zdecydowanej większości przypadków energooszczędne sprzęty kuchenne wyposażone są w nowoczesne technologie i dodatkowe funkcje, które znacząco ułatwiają życie użytkowników.

Przede wszystkim takie urządzenia są efektywniejsze i zautomatyzowane. Np. piekarniki z funkcją termoobiegu szybciej osiągają wymaganą temperaturę, a zmywarki z czujnikami wykrywają poziom zabrudzenia naczyń i dostosowują odpowiedni program. Co więcej, użytkownik może liczyć na większy komfort użytkowania – np. dzięki energooszczędnym silnikom i lepszej izolacji urządzenia te pracują ciszej (co jest szczególnie ważne w otwartych kuchniach).

Najlepszym przykładem zaawansowanych technologii w sprzętach energooszczędnych jest system No Frost w lodówkach, który zapobiega gromadzeniu się lodu. Takie urządzenia nie wymagają rozmrażania i zapewniają równomierne chłodzenie, co nie tylko zwiększa wygodę, ale również zmniejsza zużycie energii.

4. Dłuższa eksploatacja urządzeń

Urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej są często wykonane z wyższej jakości materiałów i wyposażone w nowoczesne komponenty. Posiadają np. trwalsze silniki i mechanizmy, dzięki którym pracują płynniej i mniej się zużywają. Efektem jest niska awaryjność, która sprawia, że użytkowanie sprzętów wiąże się z mniejszą liczbą potencjalnych usterek i oszczędnościami, wynikającymi z braku konieczności ich napraw.

Postaw na energooszczędne urządzenia i zmniejsz zużycie energii!

Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych i energooszczędnych urządzeń, dzięki którym zaoszczędzisz. W ofercie Solgaz znajdziesz najlepsze rozwiązania do swojej kuchni, w tym płyty grzewcze, piekarniki oraz okapy o wysokich klasach energetycznych. Zachęcamy do sprawdzenia naszych produktów oraz inwestowania w to, co najlepsze!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter