Jak dobrać odpowiednią moc okapu do swojej kuchni?

Na zakup okapu decyduje się coraz więcej osób, ponieważ jest to urządzenie niezwykle przydatne – usuwa zanieczyszczenia powietrza powstające podczas gotowania. Dzięki niemu kuchnia pozostaje wolna od zapachów, pary wodnej, tłuszczu i dymu. Jednak kluczem do komfortu domowników jest odpowiednio dobrany okap. Wybierając go, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc, a mówiąc precyzyjniej – wydajność. Co oznacza i jak dopasować ją do powierzchni kuchni?

wiz okap touchcontrol 2 scaledWydajność okapu kuchennego – co oznacza?

Wydajność okapu oznacza ilość powietrza, jaką jest on w stanie przefiltrować lub usunąć w ciągu jednej godziny. Wyraża się ją w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Jest to kluczowy parametr określający, jak skutecznie urządzenie radzi sobie z usuwaniem zapachów, pary wodnej i tłuszczu z powietrza w kuchni.

Przyjmuje się, że wydajny okap to taki, który jest w stanie co najmniej 6 razy w ciągu jednej godziny przefiltrować powietrze w całej kuchni.

Jak obliczyć wydajność okapu kuchennego? Krok po kroku

Aby zainwestować w odpowiednie urządzenie, warto skorzystać ze sprawdzonych metod obliczeniowych. Sprawdź zatem, jaki okap kuchenny wybrać, by cieszyć się jego optymalną wydajnością!

Krok 1 – obliczanie wielkości pomieszczenia

Aby dowiedzieć się, jaką wydajność okapu wybrać, w pierwszej kolejności należy obliczyć objętość kuchni. Jest to bardzo proste – wystarczy pomnożyć jej powierzchnię przez wysokość.

Przykład. Jeżeli Twoja kuchnia posiada 12 m2 powierzchni i 2,5 m wysokości, mnożysz obie wartości, co daje wynik 30 m3.

Krok 2 – obliczanie minimalnej wydajności okapu kuchennego

Kiedy znasz już objętość kuchni, możesz obliczyć wydajność okapu. Aby to zrobić, należy pomnożyć uzyskany wynik przez wymaganą wartość podaną wcześniej, czyli 6. Dla kuchni o objętości 30 m3 minimalna wydajność okapu wynosi więc 180 m3/h (30*6).

Warto jednak pamiętać, że powyższe obliczenia dotyczą kuchni zamkniętej. Istnieje również możliwość podłączenia okapu w pomieszczeniu otwartym, które składa się z kuchni i salonu. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy obliczyć objętość całego pomieszczenia, czyli dodać np. 12 m2 kuchni i 20 m2 salonu. Uzyskany wynik, czyli 32 m2 trzeba następnie pomnożyć przez 2,5 m (wysokość) i mnożnik 6. Wynik dla kuchni otwartej, jaki uzyskamy, to 480 m3/h (32*2,5*6).

Uwaga! Na etapie wyboru okapu warto sprawdzić liczbę biegów, które określają, z jaką wydajność ma pracować urządzenie. Np. na pierwszym może zapewniać 6-krotną filtrację pomieszczenia, na drugim 9-krotną, a na trzecim aż 12-krotną. Producenci często podają wydajność na maksymalnym biegu, dlatego warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.

Krok 3 – uwzględnienie dodatkowych czynników

Każdy okap jest inny, podobnie jak kuchnia. Dlatego na etapie wyboru urządzenia o odpowiedniej wydajności, powinieneś wziąć pod uwagę również:

  • rodzaj wentylacji – przy odprowadzaniu powietrza za pomocą kanałów wentylacyjnych na zewnątrz budynku wydajność okapu jest wyższa, jednak przy pracy w trybie recyrkulacji (z filtrem węglowym) spada, dlatego warto wybrać mocniejszy model;
  • styl gotowania – jeżeli często smażysz lub gotujesz potrawy generujące dużo pary i zapachów, wybierz mocniejszy okap;
  • głośność pracy okapu – urządzenia o wysokiej wydajności generują zwykle więcej hałasu, dlatego warto zwrócić uwagę, by głośność okapu nie był zbyt duża (optymalna wartość dla kuchni to 55 dB na średnich obrotach).

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając okap?

Jeżeli chcesz mieć okap, który w stu procentach spełni Twoje oczekiwania, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko jego wydajność. Istnieje jeszcze kilka innych czynników, które w dużej mierze decydują o tym, czy Twoja inwestycja będzie w stu procentach udana. Mowa tu o:

  • rodzaju okapu kuchennego – do Twojej dyspozycji są m.in. okapy wyspowe (montowane nad wyspą kuchenną, najlepsze dla otwartych przestrzeni), kominowe (popularne w dużych kuchniach), podszafkowe (kompaktowe, idealne do małych kuchni) oraz sufitowe (całkowicie niewidoczne);
  • rozmiarze okapu kuchennego – pozwoli Ci dopasować urządzenie do wielkości kuchni (zwróć uwagę zwłaszcza na szerokość okapu, która powinna być dostosowana do płyty grzewczej);
  • klasie energetycznej – im jest wyższa, tym okap będzie zużywał mniej prądu i w efekcie przyniesie Ci większe oszczędności (zwłaszcza w dłuższej perspektywie);
  • rodzaju filtrów – warto inwestować w urządzenia wyposażone w filtry tłuszczowe, węglowe, przeciwpyłowe oraz antysmogowe;
  • dodatkowych funkcjach – jak np. czujnik zabrudzenia filtrów czy automatyczne wyłączanie.

Oczywiście istotną kwestią jest także design, który warto dopasować do stylu aranżacji pomieszczenia czy koloru szafek wiszących.

Jeżeli szukasz okapu kuchennego, który zapewni Ci doskonałe warunki do przebywania w pomieszczeniu, sprawdź nasze rozwiązania. W SOLGAZ oferujemy okapy do każdej kuchni, które stanowią połączenie wysokiej wydajności, trwałości oraz stylowego designu. Dzięki dużej różnorodności urządzeń z całą pewnością znajdziesz u nas to idealne dla siebie!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter