Jak upiec jabłko w piekarniku? W jakiej temperaturze?

Pieczone jabłka z piekarnika to dla wielu smak kojarzony z dzieciństwem. Jabłka z cynamonem, w syropie, z konfiturą, zapiekane w cieście czy bez niczego. Wszystkie smakują wybornie. Naprawdę wystarczy niewiele, żeby wyczarować w kuchni szybkie, proste, smaczne i sprawdzone danie. Ale jak upiec jabłka w piekarniku? Oto jest pytanie, na które z przyjemnością Wam dziś odpowiemy.

Sposób na szybki i pyszny deser – pieczone jabłko z piekarnika

Pieczenie jabłek w piekarniku świetnie sprawdzi się jako deser zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Patentów na ich przyrządzenie jest mnóstwo, ale gdy nie chcecie spędzać zbyt wiele czasu w kuchni, na pomoc przychodzą te najprostsze i najszybsze sposoby. Jednym z naszych ulubionych przepisów są jabłka pieczone w piekarniku z marmoladą lub konfiturą.

Czas przygotowania: 45 min

Składniki:

  • 8 jabłek (najlepiej lekko kwaskowatych),
  • 8 łyżek marmolady lub gęstej konfitury,
  • tłuszcz do wysmarowania naczynia żaroodpornego.

Na początek myjemy dokładnie jabłka i wydrążamy gniazda nasienne. Co ważne – nie przebijamy dna jabłka na wylot. Powstałe otwory wypełniamy ulubioną konfiturą lub marmoladą. Następnie smarujemy tłuszczem naczynie żaroodporne i układamy w nim owoce. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Jak długo piec jabłka w piekarniku? Zależy od średnicy owocu, ale można założyć, że przy takich o średnicy do 8 cm, około 35-45 minut powinno wystarczyć. Miękkość owoców najwygodniej sprawdzicie patyczkami do szaszłyków.

Pieczenie jabłek w piekarniku to bardzo fajny pomysł i na obiad, i na deser. Tak przygotowane jabłka z piekarnika, świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Soute lub np. z sosem morelowym. Jak zrobić taki sos? To dziecinnie proste – już podpowiadamy.

Składniki:

  • 6 dag suszonych moreli,
  • 1 dag mąki ziemniaczanej,
  • ½ szklanki śmietanki i cukier.

Suszone morele należy opłukać i namoczyć przez kilka godzin. Następnie ugotować morele w tej samej wodzie. Kiedy owoce zmiękną – należy przetrzeć je przez sitko. W kolejnym kroku należy dodać mąkę ziemniaczaną i całość zagotować. Następnie dodać śmietankę do sosów i dosłodzić do smaku. Taki sos jest bardzo fajnym dodatkiem nie tylko do jabłek, ale także do innych słodkich potraw.

Drugi nasz ulubiony super prosty sposób na pyszne jabłka pieczone z piekarnika, to przepis z odrobiną miodu i orzechami.

Składniki:

  • 4 duże jabłka (polecamy gatunek reneta)
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki posiekanych orzechów (jakie lubicie)

Jabłka starannie myjemy, wydrążamy gniazda pestkowe od strony szypułki. W puste miejsce nakładamy posiekane orzechy wymieszane z miodem. Każde jabłko zawijamy oddzielnie w folię aluminiową i ustawiamy na blaszce do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni i pieczemy około 30 min. Podajemy na ciepło.

Pieczenie jabłek w piekarniku – różne sposoby. Jak zrobić pieczone jabłko?

Ile domów, tyle sposobów na przygotowanie potraw. My sposobów na pieczone jabłko z piekarnika mamy wiele. Oto kolejne z nich.

Jabłka zapiekane w cieście

Składniki:

  • 15 dag mąki,
  • 12 dag cukru,
  • 5 jajek,
  • 2 szklanki mleka,
  • mały kieliszek rumu,
  • 40 dag jabłek,
  • masło do wysmarowania naczynia

Sposób wykonania:

  1. Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy ¾ ilości cukru, jajka i mleko. Całość dokładnie mieszamy. Gdy masa będzie dobrze wyrobiona, dodajemy rum.
  2. Jabłka myjemy obieramy i dzielimy na ćwiartki. Usuwamy gniazda nasienne i następnie kroimy na cienkie plasterki.
  3. Do wysmarowanego masłem naczynia wkładamy jabłka i zalewamy wcześniej przygotowaną masą. Całość posypujemy na koniec delikatnie pozostałą resztą cukru.
  4. Do nagrzanego do 250 stopni piekarnika wstawiamy nasze jabłka. Jak długo piec jabłka w piekarniku? Wystarczy 40 minut i pieczone jabłka w piekarniku w cieście powinny być gotowe.

Zamiast jabłek w tym przepisie , bardzo dobrze sprawdzą się również gruszki.

Kolejny pomysł na to, jak upiec jabłko w piekarniku, to jabłka zapiekane w piekarniku z orzechami, cukrem pudrem i śmietanką.

Składniki:

  • 2 duże jabłka (dobrze sprawdzą się gatunki Reneta, boiken),
  • 2 białka,
  • 15 dag cukru,
  • cukier waniliowy lub kawałek laski wanilii,
  • 5 dag zmielonych orzechów włoskich, laskowych lub migdałów,
  • odrobina śmietanki,
  • 1 łyżka cukru pudru,
  • 1 łyżka bułki tartej

Zaczynamy jak zwykle od umycia owoców. Jabłka obieramy, przekrajamy na pół i usuwamy gniazda nasienne. Pestki z jabłek posiadają toksyny, które w nadmiernej ilości mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli zjesz kilka pestek przez przypadek, ale lepiej zadbać o to, aby się ich pozbyć z owoców. W miejsce gniazd po pestkach nakładamy czubato po trochę orzechów zmieszanych z cukrem pudrem i śmietanką. Następnie na blaszce lub w naczyniu żaroodpornym, wyłożonym papierem należy ułożyć połówki jabłka. Z wierzchu posypujemy jabłka tartą bułką wymieszaną z orzechami. Na koniec, niczym wisienkę na torcie, na każdym jabłku należy umieścić „kropkę” ze sztywno ubitej piany z cukrem. Całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i zapiekamy około 30 min. Podajemy na gorąco.

Jabłka to niezastąpiony owoc w kuchni. Nigdy w naszym kraju nie ma problemu z ich dostępnością. Jabłka są łatwe w obróbce, zdrowe i pyszne. Dlatego im więcej sposobów na ich przyrządzenie, tym więcej smacznych posiłków w Waszej kuchni, takich jak jabłko pieczone w piekarniku. Jeśli wypróbujecie któryś z naszych przepisów, podzielcie się efektami w komentarzu ?

Smacznego!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter