Aranżacja kuchni zależy nie tylko od naszych upodobań, ale i możliwości, jakie daje wnętrze. Nie zawsze możemy zrealizować kuchnię marzeń, bo na przykład nie pozwala nam na to układ pomieszczenia. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, jeśli metraż jest bardzo ograniczony. Nie mniej, długa, wąska kuchnia w bloku wcale nie jest skazana na aranżacyjną porażkę. Wszystko jest kwestią funkcjonalnego zaprojektowania. Podpowiadamy, jak urządzić wąską kuchnię.
Przejdź do akapitów:
Jak ustawić meble w wąskiej kuchni?
Długa kuchnia wymaga odpowiedniego rozplanowania całej zabudowy. W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się układ w kształcie litery L lub zabudowa jednostronna. Głębokość szafek, jaką najczęściej się stosuje to standardowo 60 cm. Zwróćmy więc uwagę na miejsce, jakie pozostanie do przemieszczania się. W kuchni bardzo ważne jest miejsce do przechowywania.
Mając niewielkie pomieszczenie warto pomyśleć o zabudowie pod sufit, tym bardziej jeśli będą to meble wykonane na zamówienie. Dzięki temu zyskamy wiele szafek, w których bez problemu schowamy wszystkie niezbędne rzeczy i unikniemy bałaganu na blacie. Blat, jako strefa robocza, powinien dawać komfort swobodnego przygotowywania posiłków, a nie ekspozycji kuchennych przyborów.
Długa, wąska kuchnia stawia jeszcze jedno wyzwanie – stół? Bo gdzie go zmieścić? Niektórzy całkowicie z niego rezygnują na poczet stołu w jadalni w sypialni, ale są też inne rozwiązania. Można pokusić się o składany do ściany blat, który złożony nie będzie przeszkadzał, zajmując miejsce w kuchni, a który rozłożymy w momencie posiłku. Prosty sposób na kompromis w kuchni.
Praktyczne sprzęty AGD do wąskiej i długiej kuchni. Wąska kuchnia – jak urządzić?
W kuchni, jaka by ona nie była – wąska, długa, czy szeroka i ustawna, nie może zabraknąć sprzętu AGD. Jego producenci zadbali również o właścicieli niewielkich pomieszczeń, oferując urządzenia kompaktowe, zajmujące znacznie mniej miejsca. Zacznijmy od płyty kuchennej. Najbardziej standardową szerokością tego sprzętu to 60 cm, ale jeśli z powodzeniem znajdziemy też węższe – na przykład 35cm dwupalnikowe płyty gaz pod szkłem.
W niewielkiej kuchni, tym bardziej takiej, w której nie ma okna, powinien się znaleźć okap. Dobrze sprawdzi się minimalistyczna wersja – podszafkowa, np. Gest Control marki Solgaz.. W kwestii piekarnika – tu również warto postawić na mniejsze wymiary, a mniejsze wcale nie oznacza mniej funkcjonalne. Świetnym rozwiązaniem będzie urządzenie 3 w 1 – piekarnik z funkcją gotowania na parze i mikrofali. Kompaktowa propozycja do zabudowy zaoszczędzi sporo miejsca, które będziemy mogli przeznaczyć na coś innego.
Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię? Długa, wąska kuchnia – aranżacja
Aranżacja małej, wąskiej kuchni w bloku, bo to w nim jest ich najwięcej, z powodzeniem może budzić zachwyt. Wszystko jest kwestią przemyślanych rozwiązań i funkcjonalności. A jeśli dołożymy do tego jeszcze kilka trików, by optycznie powiększyć wnętrze, możemy uzyskać naprawdę bardzo dobry efekt. Wybierzmy na ściany jasne kolory – biel i pastele, które dają wrażenie większej przestrzeni.
Ponadczasowa biel jest zawsze w modzie. Również meble powinny być w stonowanych kolorach. Jasne fronty na wysoki połysk z elementami naturalnego drewna nie tylko powiększą pomieszczenie, ale nadadzą mu elegancji i estetyki.
Nie bez znaczenia jest też oświetlenie – źródła światła na suficie i pod szafkami sprawią, że kuchnia stanie się przejrzysta i jasna. Zrezygnujmy z bibelotów i zbędnych dodatków, które w niewielkiej kuchni bardziej mogą zagracić wnętrze, niż dodać mu uroku.