Niezależnie od tego, czy aranżujemy kuchnię od nowa czy ją przebudowujemy – odpowiednie oświetlenie jest szalenie ważne, aby mogła ona spełniać kilka swoich funkcji. Pomieszczenie to jest przecież swoistym „centrum” każdego domu – miejscem, w którym nie tylko się gotuje, ale i spędza czas na rozmowach z najbliższymi. Zastanawiacie się jakie światło do kuchni będzie najbardziej odpowiednie? Mamy dla Was kilka wskazówek.
Przejdź do akapitów:
Oświetlenie punktowe w kuchni
Rozmieszczenie oświetlenia równomiernie w całym pomieszczeniu do duży i dość powszechny błąd. Nie ma najmniejszej potrzeby, aby podczas pracy w tzw. strefie roboczej świeciły nam się lampy w przeciwnej części kuchni. Oświetlenie punktowe, to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Wszystko za sprawą pojedynczych i oddzielnych punktów świetlnych, który możemy używać w zależności od potrzeb. Szeroka gama lamp, jaka jest dostępna na rynku daje nam szerokie spektrum możliwości. Dzięki temu możemy dobrać odpowiednie oświetlenie główne czy tez zadaniowe. Należy też zwrócić uwagę na barwę światła. Ta w strefach pracy kuchni powinna mieć jasny odcień, natomiast cieplejsza barwa będzie dobrym rozwiązaniem w części rozrywkowej – miejscu, gdzie rozmawiamy i spotykamy się z najbliższymi.
NOWOŚĆ
EKO PIEKARNIK SP-67P
Czyszczenie bez użycia chemii, 67 litrów pojemności, intuicyjny panel dotykowy.
Jak oświetlić kuchnię?
Oświetlenie w kuchni możemy podzielić na 3 strefy:
- oświetlenie ogólne
- oświetlenie zadaniowe (stołu, blatów)
- oświetlenie dekoracyjne
Każde z nich ma swoją określoną funkcję, a zadaniem dobrze rozplanowanego i dobranego oświetlenia jest doświetlenie wszelkich zakamarków. Nie bez znaczenia jest też stopień jasności całego pomieszczenia – nie tylko dostęp do światła dziennego, ale i kolory, w jakich jest urządzone. To właśnie światło może zamienić ponurą kuchnię w rozświetlone i przejrzyste „serce domu”. Na jasne skupione światło powinniśmy się zdecydować w strefie gotowania i roboczej. Nad stół wybierzmy lampę. która rozproszy ciepłą barwę, dzięki temu dania będą miały naturalny wygląd.
W dużej kuchni możemy, kolokwialnie mówiąc. zaszaleć z oświetleniem, a jak wygada sytuacja w mniejszych pomieszczeniach? Tutaj pole do popisu zdecydowanie nam się kurczy, ale z drugiej strony – ilość oświetlenia również. Co równie ważne – umiejętnie dobranym i zaplanowanym oświetleniem możemy optycznie powiększyć wnętrze. Oprócz oświetlenia głównej (np. plafon), które rozproszy ciepłą barwę, na szczególną uwagę zasługują punktowe źródła światła. Jak zamontować halogeny w kuchni? To rozwiązanie jest niezwykle praktycznie, ponieważ każdy z punktów możemy zamontować w dowolnym miejscu pod szafką zgodnie z naszymi preferencjami.
Lampy sufitowe, ścienne, podłogowe czy oprawy halogenowe – rodzajów oświetlenia jest wiele, a jeszcze więcej wzorów w przeróżnych stylach.