Warto gotować na parze!

Gotowanie na parze przeżywa właśnie swój renesans. Mimo, że pierwsze potrawy w ten sposób przygotowywano już tysiące lat temu, to w ostatnim czasie ta technika mocno podupadła. Teraz powraca, bo użycie pary w kuchni to sposób na posiłek zdrowy, pełen witamin i wartości odżywczych.

Gotowanie na parze

Nie wiadomo kiedy po raz pierwszy wykorzystano parę wodną do przygotowania posiłku, ale taki sposób na gotowanie był niezwykle popularny w Azji już trzy tysiące lat temu. W tym celu wykorzystywano specjalnie sitka wykonane z bambusa. Mimo upływu lat w tej materii niewiele się zmieniło. Oczywiście dziś używanie rozgrzanych kamieni czy koczowanie przy gorących źródłach nie jest zbyt popularne, ale sam proces przeżył próbę czasu, bo…

O ile w kuchni czasami nawet najmniejszy błąd może okazać się tragiczny w skutkach, to na parze może gotować właściwie każdy. O wiele łatwiej jest bowiem danie spalić, niż przegotować. Całość trwa krótko i nie wymaga zbyt wiele zaangażowania, a efekty mogą być wyjątkowe. Podgotowane warzywa zachowują piękny kolor, są jędrne i mają wyrazisty smak. Do tego używając pary zachowujemy w potrawie o wiele więcej witamin i składników mineralnych. W czasie tradycyjnego gotowania część z nich przechodzi do wody i jest wylewana. Według szacunków w taki sposób pozbywać się możemy nawet około 40% tych ważnych składników.

Co warto gotować na parze?

Oczywiście warzywa, które zachowują pełnię smaku. Dobrze spisują się ziemniaki z dodatkiem ziół, brokuły czy kalafior. Smaczna może okazać się marchewka i papryka. Lepiej zrezygnować z pomidorów, bo te zwyczajnie swoje walory tracą.

Dobrze spisuje się także mięso – drób czy cielęcina, a także ryby. Przygotowane na parze są bardzo soczyste, ale mniej tłuste niż po usmażeniu. Należy tylko pamiętać, aby przygotować porcje o równej wielkości – wtedy czas ich gotowania będzie taki sam.

Parę warto łączyć także z ryżem – taki sposób przygotowania lepiej podkreśla jego smak.

Jak gotować na parze?

Aby danie było idealne warto także pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Nie sól! Para wydobywa zawartą w produktach sól. Lepiej, w razie potrzeby, doprawić danie kiedy będzie już na talerzu niż zaserwować przesolone.
  2. Na specjalną okazję… możesz wymieszać wodę pół na pół z białym winem lub bulionem.
  3. Gotowanie na parze jest szybsze niż tradycyjne. Warto o tym pamiętać, aby nie przesadzić z czasem.
  4. Nie dodawaj tłuszczu – nie ma takiej potrzeby.
  5. Żywność nie może mieć kontaktu z wodą i powinna się znajdować co najmniej 2,5 cm nad nią.
  6. Pamiętaj, aby mięso i ryby znajdowały się podczas gotowania na samym dole, aby soki z nich wyciekające nie kapały na inną żywność.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter