Kuchnia bezpieczna dla dzieci – jak zabezpieczyć kuchenkę, piekarnik przed dzieckiem?

Kuchnia to „serce” każdego domu. Miejsce, w którym zarówno duzi, jak i mali zawsze chętnie przebywają. Nie tylko z racji sporządzania potraw, ale i miejsca, w którym toczy się zwykle codziennie życie. Dlatego, oprócz względów czysto estetycznych, warto spojrzeć na to miejsce z innej perspektywy – z perspektywy dzieci i ich bezpieczeństwa. Czym powinna charakteryzować się kuchnia bezpieczna dla dzieci?

Dziecko w kuchni – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Nie jest odkryciem, że dzieci w kuchni świetnie się odnajdują. Ogrom różnych przedmiotów wypełniających jej wnętrze zawsze wzbudza ich ciekawość. Kto z nas nie urządzał gry na „perkusji” z garnków i łyżek? O ile takie wyposażenie zasadniczo zagrożenia nie sprawia, o tyle nie należy zapominać, że szuflady i szafki kryją w sobie noże, miksery, czy chemię. Dzieci w kuchni czują się niczym ryba w wodzie – intrygujących je przedmiotów jest cała masa. Pamiętajmy, aby ostre narzędzia, czy sprzęt AGD nie znajdowały się w zasięgu najmłodszych – taka pokusa najmłodszych może ich wiele kosztować.

Zabezpieczenia w kuchni – chroń swoje dziecko

Trudno nie odstępować swoich pociech. W zasadzie jest to nierealne. I jeśli nawet spuścimy dzieci z oczu tylko na kilka minut, to jest to wystarczający czas, by doszło to jakiejś kryzysowej sytuacji. Jednakże możemy je minimalizować i szukać rozwiązań. Jednym z nich mogą być bramki zabezpieczające do kuchni. W obecnie panującym trendzie otwartej kuchni trudno jest odgrodzić to pomieszczenie od innych. Dlatego też warto rozważyć zamontowanie takich bramek. Dzięki nim zamkniemy wejście do kuchni przed najmniejszymi mieszkańcami naszego domu. A co z szufladami i szafkami? Zabezpieczenia na szuflady kuchenne również są często stosowane. Dzieci chętnie robią „porządki” wewnątrz szafek, nie zważając na niebezpieczeństwo, na jakie są narażone. Specjalnie dedykowane do tego klipsy uniemożliwią otwarcie mebli najmłodszym.

Jak zabezpieczyć sprzęty AGD przed dziećmi

Bezpieczeństwo dla producentów sprzętu SGD, to dziś priorytet. Nie ma przecież nic ważniejszego od zdrowia. Szczególne środki ostrożności trzeba uwzględnić wobec dzieci, dlatego asortyment AGD jest wyposażony w różne zabezpieczenia przed niechcianym uruchomieniem. Jak zabezpieczyć kuchenkę gazową przed dzieckiem? Najczęściej wśród wielu funkcji mamy blokadę rodzicielską, czyli za pomocą kombinacji klawiszy lub dłuższego przytrzymania jednego z nich możemy zablokować urządzenie. Podobne działa zabezpieczenie płyty indukcyjnej. Co w wypadku piekarnika z kurkami? Pokrętła zwykle są chowane i same ich wysunięcie i kręcenie na nic się zda, jeśli zablokujemy główny włącznik – tu, podobno, jak w przypadku płyt, możemy uniemożliwić dzieciom włączenie sprzętu. Zabezpieczenie piekarnika przed dzieckiem jest bardzo ważne, tym bardziej, że wciąż najczęściej montujemy go w dolnej części szafek, a więc na wysokości wzroku naszych pociech. Jednym z przykładów jest sprzęt marki Solgaz, gdzie przy dotykowym sterowaniu, jednym kliknięciem uruchamiamy blokadę.

Jak można dodatkowo zabezpieczyć sprzęty w kuchni przed dziećmi?

Tak, jak wspomnieliśmy, obecnie dostępne na rynku urządzenia mają już wbudowaną tę opcję. Co jednak ze sprzętem starszej daty? Tutaj domowe sposoby wciąż wydają się być ponadczasowe. Na przykład pokrętła możemy zablokować wiążąc je gumką. To samo dotyczy uchwytów szafek. Mniejsze urządzenia musimy zwyczajnie chować, by nie były w zasięgu ręki dzieci – mikser czy czajnik.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter