Kiedy wyjąć ciasto z piekarnika, żeby nie opadło? Sprawdź koniecznie!

Lubisz eksperymentować w kuchni? Choć każda gospodyni ma swoje sposoby na udane wypieki, warto poznać najważniejsze zasady obchodzenia się z różnymi rodzajami ciast. Sprawdź, kiedy wyjąć ciasto z piekarnika, by zapobiec zakalcowi!

Kiedy wyjąć ciasto z piekarnika, żeby nie opadło?

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy wyjąć ciasto z piekarnika, żeby nie opadło, to niestety musimy Cię zmartwić – nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Sposób i czas pieczenia zależy przecież od rodzaju wypieku. Delikatny biszkopt ma zupełnie inne wymagania niż tradycyjna świąteczna babka. Ze względu na te różnice przygotowaliśmy dla Ciebie krótką charakterystykę najpopularniejszych wypieków – pomoże Ci ona w dobieraniu optymalnego czasu pieczenia.

Kiedy wyjąć ciasto drożdżowe z piekarnika? Jak studzić ciasto drożdżowe?

Do najwrażliwszych na zmiany termiczne wypieków należy ciasto drożdżowe. Wiele osób zadaję sobie pytanie dlaczego ich ciasto drożdżowe opada? Kiedy wyjąć z piekarnika blachę, aby uniknąć rujnującego efekt zakalca? Standardowo pieczenie ciasta drożdżowego zajmuje około 40 minut w temperaturze 180°C.

Po wyłączeniu piekarnika nie wyjmuj od razu blachy – zamiast tego lekko uchyl drzwiczki i pozwól ciastu powoli wystygnąć przez około pół godziny. Profesjonalni cukiernicy radzą również, by na 5 minut przed zakończeniem pieczenia podnieść temperaturę do 200°C – w ten sposób po otwarciu drzwiczek ciepłota ciasta drożdżowego będzie wolnej spadała, wydłużając czas studzenia, ale też redukując ryzyko zakalca.

Biszkopt – kiedy wyjąć go z piekarnika, żeby się udał?

Biszkopt słynie nie tylko z delikatnego smaku, ale też dużej wrażliwości na zmiany termiczne po pieczeniu. Jeśli twój biszkopt opada w trakcie pieczenia, zastosuj się do poniższych rad.  Kiedy wyjąć biszkopt z piekarnika, aby nie przestał zachwycać swoją puszystą strukturą? Istnieje kilka sposobów na pieczenie biszkoptu – w temperaturze stałej (160°C) lub rosnącej (w zakresie 150–170° C). Z kolei czas pieczenia wynosi zwykle od 15 do nawet 40 minut – w zależności od grubości ciasta i wielkości formy.

Niezależnie od tego. którą opcję wybierzesz, sposób studzenia jest taki sam – najpierw wyciągnij blachę z biszkoptem i rzuć ją na odpowiednio zabezpieczoną powierzchnię podłogi czy blatu z wysokości 60 cm. W ten sposób para wodna ulotni się z ciasta, co zapobiegnie skraplaniu się jej w pęcherzykach podczas studzenia.

Następnie odłóż ciasto do wyłączonego piekarnika – powinno zostać tam aż do osiągnięcia temperatury pokojowej, co może zająć nawet kilka godzin.

Kiedy wyjąć sernik z piekarnika?

Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast na polskich stołach. Jest stosunkowo prosty w przygotowaniu, a odpowiedni przepis i właściwa metoda pieczenia gwarantują rewelacyjny smak, który docenią zarówno domownicy, jak i goście.

Zaleca się, aby piec sernik przez 1–1,5 h w temperaturze z zakresu 150–180° C – im niższa ciepłota, tym mniejsze ryzyko popękania i skruszenia sera. Po zakończeniu pieczenia ciasto należy pozostawić w wyłączonym piekarniku na co najmniej pół godziny.

Kiedy wyjąć babkę z piekarnika?

W odróżnieniu od innych omawianych ciast babkę możesz wyjąć z piekarnika w momencie zakończenia obróbki termicznej. Pamiętaj jednak, by nie zdejmować formy przed całkowitym wystudzeniem babki – upewnij się, że wypiek nie jest też gorący w środku, w innym wypadku jego kształt będzie niestabilny i może osiąść.

Dlaczego ciasto w ogóle opada?

Wiedza, kiedy wyjąć ciasto z piekarnika, jest bardzo przydatna podczas kuchennych eksperymentów. Warto jednak pochylić się nad tym zagadnieniem i zrozumieć, co sprawia, że wypieki tracą swoją puszystość i sprężystość nawet mimo starannego odtwarzania przepisu. To pozwoli Ci na przygotowywanie dowolnych deserów bez obaw o ich wygląd.

Do najczęstszych przyczyn opadania ciasta należy szok termiczny. Większość wypieków wymaga bardzo powolnej zmiany temperatury po zakończeniu obróbki. Nagłe wyjęcie blachy z piekarnika wiąże się z nagłym przejściem z gorąca (150–200° C) do temperatury pokojowej – taki skok powoduje zmiany w strukturze ciasta i jego wilgotności. Powoduje między innymi skraplanie pary wodnej, której nadmiar może obciążyć ciasto i spowodować utratę formy. W tej kwestii znaczenie ma także wilgotność powietrza – w małej, rozgrzanej kuchni, w której jednocześnie pichcisz inne potrawy, w powietrzu również jest sporo pary wodnej, co może wywołać ten sam efekt.

Pozostałe powody opadania ciasta wynikają z nieprawidłowości podczas przygotowywania masy – zbyt rzadka bądź zwarta struktura, niewłaściwe proporcje składników, a nawet ich temperatura podczas mieszania czy sposób dodawania wpływają na finalny efekt.

Jak zaradzić opadaniu ciasta?

Skoro wiesz już, kiedy wyjąć ciasto z piekarnika, warto skupić się na innych czynnikach odpowiadających za jakość wypieku. Co jeszcze możesz zrobić, aby zakończyć pieczenie sukcesem?

Istotne są doskonałe proporcje składników. Podczas ich łączenia skorzystaj ze specjalnych miarek lub tradycyjnych form odmierzenia, jak np. szklanka czy łyżka, ale nie dodawaj ich „na oko”. Aby zredukować ryzyko powstania kłopotliwych grudek, warto przesiać mąkę przez drobne sitko. Pozostałe składniki powinny być w temperaturze pokojowej, chyba że w przepisie znajdziesz inną informację. Zanim więc przystąpisz do wyrabiania masy, na co najmniej godzinę przed zaplanowanymi pracami wyjmij z lodówki mleko, ser czy jajka.

Nie sprawdzaj ciasta zbyt często – unikaj podglądania go w czasie pieczenia. Najlepiej jeżeli z pierwszym pomiarem przy pomocy patyczka odczekasz do końca sugerowanego w przepisie czasu pieczenia. Pamiętaj, że każdorazowe otworzenie drzwiczek piekarnika zaburza równowagę termiczną wewnątrz, co zwiększa ryzyko zakalca.


EKO PIEKARNIK SP-67P
NOWOŚĆ

EKO PIEKARNIK SP-67P

Czyszczenie bez użycia chemii, 67 litrów pojemności, intuicyjny panel dotykowy.

1999 zł

SPRAWDŹ

Twoje ciasta od teraz będą puszyste jak chmurka!

Wiedza o cukiernictwie i talent kulinarny to nie wszystko – liczy się przede wszystkim praktyka, która czyni mistrza! Aby mieć pewność, że Twoje wypieki będą powstawały w jak najlepszych warunkach, postaw na jakościowy piekarnik.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wyposażenie kuchenne, które spełni Twoje oczekiwania. Oferujemy nie tylko piekarniki, ale też płyty gazowe, okapy i akcesoria przydatne podczas wielu kulinarnych przygód. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i skorzystaj z niezawodnych rozwiązań, które wpłyną na Twój codzienny komfort!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter