Jak wykorzystać blanszowanie w swojej kuchni?

Dzięki tej technice obróbki żywności zachowasz kolor i smak ulubionych warzyw, a do tego unikniesz straty witamin i minerałów. Blanszowanie, bo to o nim mowa, może stać się  prawdziwą rewolucją w Twojej kuchni – dowiedz się o nim więcej!

O blanszowaniu mogłeś już słyszeć, ale niewiele osób wprowadza wiedzę teoretyczną w życie. A szkoda, bo blanszowanie to jedna z ciekawszych technik pozwalających na zachowanie w daniu smaku, kolorów warzyw i… cennych składników odżywczych. Z naszego artykułu nauczysz się, jak i co blanszować.

Co to jest blanszowanie?

Trwa zaledwie kilka minut, jest proste w wykonaniu i dzięki niemu produkty miękną, ale nie są ugotowane – tak najprościej można wytłumaczyć, czym jest blanszowanie. Blanszować co to znaczy? Na czym dokładnie polega ta technika? Ten charakterystyczny sposób obróbki termicznej rodem z Francji polega na krótkim podgrzaniu produktu (temperatura musi być wysoka), a następnie szybkim jego schłodzeniu. Blanszować można na dwa sposoby – z użyciem pary lub gorącej wody.

Zmiękczenie produktów to nie jedyny powód, dla którego warto blanszować. Metoda ta jest świetnym sposobem na pozbycie się owadów, bakterii czy też mikroorganizmów przyspieszających rozkład jedzenia. Tak obrobione warzywa czy owoce są oczyszczone, a jednocześnie nie tracą wielu cennych składników odżywczych, chrupkości oraz koloru. Stają się też lekkostrawne i często nie czuć już w nich gorzkiego posmaku.

Blanszowane produkty są prostsze w obróbce. Łatwo ściągniesz z nich skórkę bez dużych strat w miąższu (dotyczy to na przykład z pomidorów czy migdałów). Sparzone liście stają się bardziej elastyczne i tym samym odporne na złamania. Z łatwością zawiniesz w nie na przykład nadzienie swojej potrawy.

Zastanawiasz się, jak wykorzystać blanszowane produkty? Możliwości, jak to w kuchni, jest bardzo dużo. Blanszowane warzywa podaj w formie zdrowej przekąski, zrób z nich pełną witamin sałatkę lub wykorzystaj do zupy. Blanszowanie doskonale przygotowuje też produkty do mrożenia. Tak przygotowane sezonowe warzywa i owoce zachowają naturalny kolor i więcej składników odżywczych.

Jak i co blanszować?

Tę metodę możesz zastosować na dwa sposoby. Pierwszy polega na zanurzeniu produktów we wrzątku z niewielkim dodatkiem soli. Po kilku minutach „kąpieli” musisz je przełożyć do zimnej wody. Powinny w niej spędzić tyle samo czasu, ile się parzyły. O czym pamiętać, blanszując potrawy w ten sposób? Przede wszystkim kontroluj czas. Przygotuj też odpowiednią ilość wody w garnku, aby wraz z wrzuceniem produktów nie spadła jej temperatura.

Drugi sposób polega na blanszowaniu z użyciem pary. Proces przebiega podobnie jak w przypadku zanurzenia we wrzątku, z tą różnicą, że potrawy nie mają kontaktu z wodą i należy nieco wydłużyć czas obróbki. Jeśli chcesz blanszować na parze, najwygodniej będzie Ci sięgnąć po parowar lub wykorzystać piekarnik z funkcją pary. W tym celu możesz też wykorzystać garnek ze specjalną przekładką albo siateczką.

Gdy już wiesz, co to znaczy blanszować, pozostaje pytanie o to, co poddawać tej krótkotrwałej obróbce cieplnej. Metodę tę najczęściej wykorzystuje się do warzyw i owoców, ale możesz też zastosować ją przy rybach i mięsie. Pamiętaj tylko, że czas blanszowania poszczególnych produktów różni się. Blanszowanie owoców np. śliwek czy brzoskwiń ułatwia obieranie ich ze skórki.

Blanszowanie warzyw krok po kroku

Dzięki krótkiemu sparzeniu warzywa zyskują intensywny smak i zachowują swój kolor. Blanszowaniu najczęściej poddaje się fasolkę, kalafiora, groszek, pieczarki czy warzywa liściaste. Ten sposób obróbki poleca się też do delikatnych jarzyn czy nowalijek. Jak długo blanszować? Czas zależny jest od rodzaju warzywa i wynosi od 1 minuty (groszek, bób) do 3–4 minut (kalafior, cukinia).

Blanszowanie fasolki

Krótka obróbka termiczna fasolki jest niezbędna przed jej mrożeniem. Jeśli chcesz na dłużej zatrzymać jeden ze smaków lata, wrzuć ją do wrzątku na 3–4 minuty. Następnie szybko przełóż warzywa do chłodnej, a najlepiej lodowatej wody, na tyle samo czasu. Potem osusz fasolkę, przełóż do woreczków i włóż do zamrażalnika.

Blanszowanie marchewki

Parzenie i zahartowanie marchewki to najlepszy sposób na zmiękczenia korzenia bez utraty zawartych w nim cennych składników. Tak przygotowane warzywo sprawdzi się jako przekąska do pudełka lunchowego, dodatek do obiadu czy składnik kremowej zupy. Jak długo blanszować marchewkę? Zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie powinna przebywać po 3 minuty.

Blanszowanie szpinaku

Chcesz szybko oczyścić szpinak przed dalszą obróbką lub sprawić, że stanie się bardziej elastyczny? Zblanszuj go! W pierwszej kolejności umyj świeże liście i odetnij łodygi. Następnie wrzuć je do gotującej się wody na maksymalnie 1 minutę. Potem szybko przełóż szpinak do zimnej wody, także na minutę, i gotowe.

Blanszowanie kalafiora

Blanszowanie tego warzywa zapobiega zmianie jego białego koloru na siny w trakcie mrożenia. Róże kalafiora należy podzielić na mniejsze części, następnie włożyć na 2-3 minuty (nie dłużej) do gotującej wody. Bezpośrednio po wyjęciu z gorącej wody powinno się je szybko schłodzić, czyli włożyć do lodowatej wody na 2 minuty. Po wysuszeniu kalafiory są już gotowe do mrożenia.

Czy blanszowanie jest zdrowe?

Chwila spędzona we wrzątku, a następnie hartowanie w zimnej wodzie sprawia, że blanszowane produkty delikatnie miękną i stają się lżej strawne. Kontakt z wysoką temperaturą jest na tyle krótki, że w jedzeniu pozostaje wiele zdrowych i wartościowych składników.

Bez wątpienie blanszowanie jest zdrową formą obróbki. Tak przygotowywane produkty, a szczególnie warzywa, polecane są podczas diety – w porównaniu z gotowanymi mają niższy indeks glikemiczny, a organizm łatwiej je trawi. Sam sposób obróbki, szczególnie ten z użyciem pary, uchodzi za jeden z najzdrowszych.

Twoja kolej – spróbuj blanszowania w swojej kuchni!

Jeśli jeszcze nigdy nie blanszowałeś, koniecznie spróbuj tej metody w swojej kuchni i przekonaj się, jak świetnie wpływa na smak, wygląd i konsystencję potraw. Ta metoda jest dla Ciebie, jeśli nie lubisz jeść surowych warzyw, a spożywając te ugotowane, kompletnie nie czujesz ich smaku. Przekonaj się, że metoda obróbki ma duże znaczenie!

Chcesz ułatwić sobie blanszowanie? Skorzystaj z produktów Solgaz. Podczas obróbki potraw w wodzie skorzystaj z garnków ze stali nierdzewnej, a do opanowania nadmiernej ilości pary użyj innowacyjnego okapu sterowanego gestem. Wolisz blanszować bez zanurzania potraw we wrzątku? Wykorzystaj moc piekarnika z funkcją pary i w nim poddaj potrawy szybkiej obróbce termicznej.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter